Kyösti Mäkimattila ja Jussi Rainio kohtaavat toisensa Tähdet, tähdet -finaalissa.
Tähdet, tähdet -kausi on viittä vaille päätöksessään, sillä nyt on aika kääntää katseet kilpailun tiukkaan finaaliin. Koko ohjelman voitosta kilpailevat Jussi Rainio sekä Kyösti Mäkimattila.
Miehet pääsevät kumpikin esittämään finaalijaksossa kolme kappaletta. Mäkimattila kertoo olevansa onnellinen siitä, että finaalijakso viimein koittaa. Tätä varten on tehty töitä koko kevät. Rainio toteaa myös olevansa erittäin positiivinen ja energinen sekä valmis finaalikoitokseen.
– Kävi kuinka tahansa, niin todellinen herrasmies voittaa, Rainio pohtii.
Kummatkin tähtiartistit kuvailevat toisiaan erittäin koviksi vastuksiksi ja kertovat ystävystyneensä kilpailun aikana. Vaikka toinen kruunataan voittajaksi, yhteydenpito sekä myös mahdollinen yhteistyö tulee jatkumaan kilpailun ulkopuolellakin.
Rainio pohtii, että Mäkimattilan vahvuudet kilpailussa ovat olleet erityisesti miehen upea laulutaito, herrasmiesmäisyys sekä laaja tangofanikunta.

