Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kvanttitietokoneiden teknologia voi mullistaa turvallisuuspolitiikan – "tekisi nykymuotoisesta ydinasepelotteesta vanhentuneen"

Kuvituskuva.
Kuvituskuva./All Over Press
Julkaistu 10.10.2023 14:59

MTV UUTISET - STT

Kvanttiaika voi johtaa ydinasevaltojen pelotteen vanhenemiseen, kertoo Puolustusvoimien tutkimusjohtaja.

Suomessa ja ympäri maailmaa kehitettävillä kvanttitietokoneilla on myös turvallisuuspoliittinen ulottuvuutensa. 

Kvanttilaskentaa on pidetty teoriassa riskinä koko nykyisen internetin turvallisuusinfrastruktuurille, sillä suuren mittaluokan toimiva kvanttitietokone voisi murtaa nykyiset viestinnän salausmenetelmät käden käänteessä.

Nämä riskit ovat kuitenkin vielä kaukaisia, sillä nykyisten salausten murtaminen vaatisi moninkertaisesti suurempia kvanttitietokoneita kuin nykyisin on mahdollista rakentaa. 

Otaniemen tiloista löytyvä 20 kubitin kone ei missään nimessä tällaiseen pystyisi, vaikka se päätyisikin vääriin käsiin, kerrotaan VTT:ltä. Kubitti on kvanttitietokoneen vastine perinteisen tietokoneen bitille.

Tietoturvan tulevaisuuden mahdollisia ongelmia varten kehitetään kvanttilaskennan kestäviä tulevaisuuden salausalgoritmeja. Tämä kehitystyö on kulkenut rinta rinnan kvanttilaskennan kehityksen kanssa.

Sotastrategioiden perustat voivat järkkyä

Kvanttilaskennan kestävien salausten kehittämistä sotilaskäyttöön on pidetty useissa valtioissa kansalliselle turvallisuudelle elintärkeänä, onhan viestinnän salaus sodassa ja tiedustelutoiminnassa usein elämän ja kuoleman kysymys.

Puolustusvoimien tutkimusjohtaja Jyri Kosola kertoo, että kvanttiteknologia voit tuoda sotilasmaailmaan paljon tätäkin suurempia mullistuksia.

Tiistaina Espoon Otaniemessä järjestetyssä Suomen toisen kvanttitietokoneen julkistustilaisuudessa Kosola kertoi puheessaan, että kvanttiteknologian edistymisen myötä roskakoriin voivat ennen pitkää lentää esimerkiksi perinteinen gps-häirintä, häiveteknologia ja jopa suurvaltojen ydinasedoktriinien peruskivet sellaisina kuin ne nykyisin tunnetaan.

– Erityisesti ydinasevalloille huolestuttavaa on painovoiman havainnointi kvanttiteknologian keinoin, jotka voivat tehdä meristä läpinäkyviä ja paljastaa merten syvyyksissä piileskelevät ydinohjuksia kantavat sukellusveneet. Se tekisi nykymuotoisesta ydinpelotteesta vanhentuneen. Ymmärrämme kaikki, että tällä olisi valtava vaikutus globaaliin voimatasapainoon, Kosola kertoi puheessaan.

Lue myös: Suomen toinen kvanttitietokone valmistui Otaniemeen

TeknologiaTurvallisuusTietoturvaKotimaa

Lisää aiheesta:

Salaisessa tehtaassa Espoossa valmistetaan teknologiaa, jota Nato ja ilmailualan kärkinimet himoitsevat – MTV vierailullaSuomen ensimmäinen kvanttitietokone valmistui! Näin sitä voidaan hyödyntää: "Vaikuttaa kaikkiin toimialoihin"Miten internet- tai sähköverkko voisi kaatua pysyvästi ja mihin se johtaisi? "Miljoonat voisivat nääntyä nälkään"Kohdistuuko Suomessa pian käynnistyvään supertietokoneeseen tietoturva-uhkia? "Lyhyt vastaus, kyllä"Suomessa käynnistyy yksi maailman mahtavimmista supertietokoneista: Tenniskentän kokoinen kone murskaa numeroita kuin raivon vallassaEspooseen aletaan rakentaa pienen huoneen kokoista tietokonetta – voi auttaa lääkekehityksessä, tietoturvassa ja ongelmissa, joita ei osata vielä edes kuvitella

Tuoreimmat aiheesta

Teknologia
  • pe10:21
    NASA

    Kilpajuoksu Kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • 12.12.13:03
    Huijaukset

    Palkittu suomalaiskeksintö huijaa puhelinhuijareita – tästä on kyse

  • 5.12.12:49
    Tekoäly

    Orpo STT:lle: Iso osa datakeskusinvestoinneista haluttuja huoltovarmuuden kannalta

  • 30.11.14:27
    Tekoäly

    Brittitutkija uskoo tekoälyn räjähtävän käsiin – vaikutukset jopa pandemiaakin suuremmat

  • 19.11.23:45
    Tekoäly

    Nvidian tulos julki – ennätyksellinen liikevaihto