Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuvat: Valelääkärioikeudenkäynti alkoi – Esa Laiho viime minuuteilla saliin

Syyttäjän mukaan Esa Laiho toimi valelääkärinä kymmenen vuotta.
Syyttäjän mukaan Esa Laiho toimi valelääkärinä kymmenen vuotta. Lehtikuva
Julkaistu 11.01.2016 09:21(Päivitetty 11.01.2016 09:36)

MTV UUTISET

Helsingin käräjäoikeudessa alkoi tänään valelääkärioikeudenkäynnin pääkäsittely.

Syyttäjän mukaan valelääkärinä kymmenen vuoden ajan toiminut Esa Laiho saapui oikeuteen vasta muutamia minuutteja ennen istunnon alkua.

laiho2

Laiho ei halunnut kommentoida oikeudenkäyntiä toimittajille.

Paikalla oli runsaasti mediaa, mutta Laiho ei suostunut vastaamaan toimittajien kysymyksiin.

laihoOikeusavustaja Kari Uoti ohjasi Laihon vielä hetkeksi asianajajien huoneeseen ennen kuin tuomari kuulutti syytetyn saliin.

Tammi-helmikuussa oikeudessa käsitellään Esa Laihon epäiltyjä väärennyksiä ja petoksia sekä epäiltyä liikalaskutusta.

laiho3Esa Laihon oikeudenkäynnissä on runsaasti mediaa paikalla.

Syyttäjän mukaan Laiho hankki Venäjältä jäljennökseksi nimitetyt paperit, joiden avulla hän sai Terveydenhuollon oikeusturvakeskukselta vuonna 2003 oikeuden harjoittaa lääkärin ammattia Suomessa toisen johdon ja valvonnan alaisena.

Törkeiden petosten ohella Laihoa syytetään muun muassa törkeästä väärennyksestä ja luvattomasta terveydenhuollon ammattitoimen harjoittamisesta.  
Laiho myöntää, ettei hänellä ole lääketieteellistä tutkintoa Venäjältä ja tutkintotodistus on ollut väärä. Hän kuitenkin kieltää tiukasti väärentäneensä itse mitään ja kiistää syytteet.  

esa_laihoEsa Laihon rikosepäilyt tulivat ilmi vuonna 2011.

Alkukeväästä käsiteltyjen väärennysten, petosten ja liikalaskutusten lisäksi Laihoa syytetään muun muassa kahden potilaansa taposta ja neljän törkeästä pahoinpitelystä. Väitetyt uhrit olivat ikäihmisiä, joita Laiho hoiti Lahdessa tai Helsingissä vuosina 2004-2011.    

Lisää aiheesta:

Käräjäoikeus antaa tuomion valelääkäri Esa LaiholleValelääkärikäräjät: Syyttäjiltä rangaistusvaatimus Esa Laiholle – miten puolustus vastaa syytteisiin?Syyttäjä: Lääkärinä esiintynyttä Laihoa voi luonnehtia puoskariksi"Lääkärimäisen rauhallinen" Laiho todisti oikeudessa – osaamista kehuttiin suosituksissaValelääkärikäräjät käynnistyvät: Voiko lääkärin taidot oppia ilman koulutusta?Valelääkäri Esa Laihon vyyhteä aletaan puida oikeudessa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen17:20
    Raiskaus

    Helsingin poliisilla tutkinnassa useita raiskauksia ja törkeä vapaudenriisto: Uhria pidettiin lukittuna asunnossa

  • Eilen08:22
    Varkaudet

    Näpistysten määrä noussut Helsingissä noin 50 prosenttia viime vuoteen verrattuna

  • Eilen06:17
    Poliisi

    Päihtynyt kuljettaja törmäsi poliisiautoon Oulussa

  • 8.11.13:33
    Huumerikokset

    Kokaiinia postitse Los Angelesista tilanneille miehille vuosien tuomiot

  • 8.11.10:01
    Katujengit

    Vankilasta vapautunut Milan Jaff perui lähtönsä Suomesta – elää nyt säilöönottokeskuksessa: "En ajatellut, että tekisin rikoksia"