Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuvat: Kiinalaisten röyhkeä kopio suosikkimaasturista

Julkaistu 19.04.2016 22:15
Toimittajan kuva

Teknavi

toimitus@teknavi.fi

Tämä ei ole Porsche. Tämä on kiinalainen Zotye SR8, joka on röyhkeän suora kopio saksalaisvalmistajan sporttisesta katumaasturista. Uutuusmalli esitellään Pekingin autonäyttelyssä 25. huhtikuuta.

Hyviä tuotteita kopioidaan aina. Usein tuotteisiin pyritään luomaan omaa ilmettä ja erottautumaan lähtökohdasta, mutta kiinalaiset ovat jo pitkään toimineet eri tavalla autojen kohdalla. Usein kiinnostavien autojen ulkomuoto kopioidaan tarkasti, mutta ominaisuudet jäävät kauas alkuperäisestä. Zotyen viimeisin luomus on suorastaan röyhkeän tarkka kopio Porsche Macanista.

Kiina-Porsche kulkee nimellä Zotye SR8 ja se eroaa ulkoisesti Macanista lähinnä keulalla olevan logon osalta. Ulkoäön piirteet on kopioitu varsin tarkasti ja sama jatkuu myös sisätiloissa. Kojelaudan muodot, ohjauspyörä ja jopa keskikonsolin päällä oleva analoginen kello löytyy kiinalaiskopion kojelaudan päältä.

Ei liene suuri yllätys, ettei auto ole teknisesti kovin lähellä alkuperäistä. Zotyen pellin alta löytyy Mitsubishin 2,0-litrainen turbokone, joka tarjoaa 192 hevosvoimaa. Vaihteistoksi on tarjolla viisiportainen manuaali tai kuusiportainen kaksoiskytkinvaihteisto. Ajo-ominaisuuksia ja turvallisuutta voi vain arvailla.

Ja mitä tämä kaikki sitten maksaa? Hintaa autolla tulee olemaan noin 23 000 euroa, mikä on alle kolmannes Macanin Saksan hinnasta. Suomessa Macanin hinnat alkavat 82 142 eurosta. Kaiken lisäksi Kiinan lainsäädäntö tekee alkuperäisen valmistajan puuttumiseen tällaiseen toimintaan hankalaksi.

Galleria

Lisää aiheesta:

Uuden Corvette C8:n hinta loksautti leuat – onko tässä todellinen koko kansan urheiluauto?Unohtuiko hyvä maku? Katso kuvat ja päätä itsePorsche esitteli menestysreseptin kolmannen sukupolven – tässä olennainen uudesta CayennestaKäytännöllisyyttä vai lifestyleä? Mercedes lupaa molempia uudessa X-sarjassaHengästyttävä top 5: Geneven autonäyttelyn urheiluautotTämän "Lamborghinin" perä hätkähdyttää
PorscheAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Porsche
  • 19.9.20:33
    Autot

    Porschen sähköautot eivät käy kaupaksi

  • 13.6.06:31
    Kuluttajariidat

    Myyjä antoi ymmärtää, että tyyristä Porschea ei oltu kolaroitu pahasti – sitten paljastui auton lunastushistoria

  • 20.12.202421:01
    Volkswagen

    Volkswagenin kaavailemista säästöistä sopu – Saksan tehtaat pysyvät auki

  • 16.12.202315:32
    Ennätykset

    Insinöörityön tulos palkittiin: Autoilla noustiin korkeammalle kuin koskaan

  • 12.02.202310:56
    Autot

    Tyyriin Porschen hintaa laskettiin vahingossa lähes 90 prosenttia – sadat asiakkaat ehtivät maksaa varausmaksun