Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuumuus ja kuivuus voivat olla myös haitaksi – MTV listasi tahot, jotka eivät tulevasta viikosta nauti

6:28Kuivuus viljasatojen kiusana
Julkaistu 13.07.2018 22:03

MTV UUTISET

Lähiaikona Suomessa on luvassa tukalaa hellettä, joka kuivattaa sekä kehon että luonnon.

Ilmatieteen laitos on antanut viikonlopulle hellevaroituksen, joka on voimassa useissa maakunnissa.

Lämpöaallon ja kuivuuden odotetaan jatkuvan vielä ensi viikolla, ja helleaallon aikaan myös yöt ovat lämpimiä.

Vaikka monet lomailijat ottavat lämmön ilomielin vastaan, on tukalalla kuumuudella huonot puolensa sekä luonnolle että ihmisille. MTV listasi ne tahot, joille kuuma keli on haitaksi. 

Tukala helle altistaa terveysriskeille

Ilmatieteen laitoksen varoittamasta tukalasta helteestä on kyse, kun vuorokauden ylin lämpötila nousee 27 asteeseen ja vuorokauden keskilämpötila pysyy 20 asteessa.

Varoitus on suunnattu riskiryhmille, joille pidempiaikaisesta helteestä voi koitua terveyshaittoja.

Tällaisia ryhmiä ovat esimerkiksi vanhukset, lapset sekä sydän- ja verisuonitauteja sairastavat henkilöt. Pitkään jatkuva helle voi myös pahentaa pitkäaikaissairauksien, kuten diabeteksen oireita.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan myös fyysinen rasitus ja päihteidenkäyttö lisäävät helteen terveysriskejä.

Vaikka lämpöaalto houkuttelee terassille kylmän kolpakon ääreen, kannattaa muistaa, että alkoholi poistaa nestettä kehosta, joka voi jo valmiiksi kärsiä nestevajeesta.

Mitä käy metsien sadolle?

Metsissä kuiva ja kuuma kesä näkyy muun muassa siten, että marja- ja sienisadot uhkaavat jäädä tavallista pienemmiksi.

Kevään ja kesän pitkän kuivat sekä lämpimät jaksot tuovat mukanaan myös metsien tuholaisia.

– Esimerkiksi kirjanpainajat tekevät lämpimänä kesänä useamman sukupolven. Tavallisesti niitä on Suomen kesän aikana yksi sukupolvi, mutta lämpimänä kesänä voi olla kaksi tai jopa kolme, Juha Hakkarainen Maa- ja metsätaloustuottajien keskusliitto MTK metsäjohtaja sanoo.

LUE MYÖS:

”Ainakin puolet sadosta on mennyt” – Runsaatkaan sateet eivät enää pelasta viljelijöitä, monelle tilalle ennätyshelteet olivat kuolinisku

Pelkkää haittaa helteestä metsille ja luonnolle ei kuitenkaan ole. Hakkaraisen mukaan lämpimät kelit ovat näkyneet kana- ja vesilintujen suurina poikueina.

– Todennäköisesti lämpimästä keväästä on ollut hyötyä myös kalakannoille.

Luonnossa liikkuessa on syytä muistaa, että kuiva metsä on hyvin altis tulipaloille eikä metsäpalovaaran alueella saa tehdä avotulta.

Viljasadot kärsivät entisestään

Kevään pitkä kuivuusjakso on piinannut peltoja.

Odotettavaa viljasato on vähäsateisen kevään vuoksi romahtanut, eikä uusi hellejakso paranna tilannetta.

– Pellot, jotka keväällä saivat nokkiinsa, eivät ole palautuneet. Satotaso tulee alenemaan ja uusien helteiden kohdalla mietitään, miten se vaikuttaa sadon laatuun, MTK:n vilja-asiamies Max Schulman sanoo. 

Lisää aiheesta:

Maasto on nyt rutikuivaa: Palovaroitus voimassa koko maassa yhtä kuntaa lukuun ottamatta, miten käy kylvöjen?Tutkija tyrmää helteennälkäisten suomalaisten näkemyksen ilmastonmuutoksen eduista – vaikka ennakoitu myrsky nyt lässähti, sään ääri-ilmiöt yleistyvät myös SuomessaTrooppiset yöt ja kuumat päivät voivat olla todellinen terveysriski – kuolleisuus voi nousta helleaallossa useisiin satoihinJärkyttävä luku: Hellejakso tappaa 200-400 suomalaista – riskit lisääntyvät heti, kun lämpötila ylittää kriittisen rajanHikihelteet päättymässä! Ensi viikolla lämpötila tippuu ja kovatkin sateet uhkaavat – tutkija: Helteet ja myrskyt tulevat lisääntymäänKaru tilasto Suomen hellekesien vaikutuksista: Yksi viikko hellettä voi tappaa jopa 80 ihmistä – sairaat, vanhukset, vauvat ja pikkulapset kärsivät
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 07:00
    Uskonnot

    Tänään on pyhäinpäivä: Tiedätkö mikä se on?

  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa