Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trooppiset yöt ja kuumat päivät voivat olla todellinen terveysriski – kuolleisuus voi nousta helleaallossa useisiin satoihin

3:48Viikonlopuksi on luvattu jopa tukalan helteistä säätä – Katso kuukausiennuste
Julkaistu 18.06.2021 07:12
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Jussi Mäkinen

jussi.makinen@mtv.fi

Pitkään kestävän helteen terveysriskit ovat asiantuntijoiden mukaan todelliset. Elektroniikkaliikkeet ovat varautuneet kodinviilennyskauppaan jo viime kesänä.

Viikonloppuna Suomeen on saapumassa kuuma aalto, joka voi lämmittää ilman osassa maata myös yöllä trooppisiksi. Silloin lämpötila ei laske yölläkään alle 20 asteen.

Helteeseen kannattaa varautua

Asiantuntijoiden mukaan helteeseen varautuminen on tärkeää, koska helleaallon riskit terveydelle ovat todelliset. Jatkuva kuumuus voi olla kohtalokasta etenkin heikkokuntoisimmille kansalaisille.

– Kun meillä on näitä pitkittyneitä kolme, neljä viikkoa kestäviä helleaaltoja, ennenaikaisten kuolemien määrä voi nousta jopa useisiin satoihin, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkija Virpi Kollanus kertoo.

– Esimerkiksi vuonna 2018 on arvioitu, että noin 400 kuolemaa aiheutui voimakkaan helleaallon seurauksena.

Suurin huoli laitoshoitopotilaista

Suuri huoli helteillä kohdistuu laitoshoitopotilaisiin, mutta myös kodeissa etsitään hiki hatussa viilennyskeinoja.

– Totta kai viilentävistä laitteista ja myös tuulettimista voi saada hyötyä. Sitä ei kannata kuitenkaan käyttää, jos lämpötila on yli 35. Silloin se vain lisää lämpökuormitusta, Kollanus ohjeistaa.

Lue myös: Osassa Suomea kesäkuun alku lämpimin noin 60 vuoteen

Tuuletinkaupassa on varauduttu ennakkoon

Tuuletinkaupassa on varauduttu helteiden tuloon jo ennakkoon.

Kodinkoneketju Powerista vakuutetaan, etteivät sen enempää koronan aiheuttama komponenttipula kuin Suezin kanavan tulppakaan aiheuta ongelmia tavaran riittävyyteen.

– Niin kuin joka vuosi, paljon on satsattu. Ennustaahan ei kukaan osaa, mutta nopeastihan ne tulevat loppumaan, jos tällaisia kelejä lupaa, Powerin myyjä Mika Oikarinen arvioi.

Hyllystä löytyy vielä nyt perinteisten tuulettimien lisäksi myös uutuuksia.

– Suosioon nousevat ilman viilentimet. Ilmastointilaitteet ja ilmalämpöpumppu ovat sitten asia erikseen.

Apuvälineistä saatava hyöty on suurimmillaan, kun laitteita käytetään tehokkaasti.

– Yöaikana (laite) kannattaa laittaa mahdollisimman lähelle ikkunaa tai parvekkeen ovea, että saadaan ohjattua sitä lämmintä ja kosteaa ilmaa ulos.

2:21Helletykitys alkaa ja juhannus lähestyy – Pekka Pouta lupaa:"Ei mikään kylmä juhannus"Helletykitys alkaa ja juhannus lähestyy – Pekka Pouta lupaa: "Ei mikään kylmä juhannus"

Lisää aiheesta:

Kova helle lisää kuolleisuutta – he ovat erityisvaarassaHellejaksot ovat terveysriski etenkin lapsille ja iäkkäille – lämmön pääsy asuntoon kannattaa estää"Näkymätön tappaja" niittää satoja tuhansia ihmisiä vuosittain – ilmaston lämpenemisen voi silti vielä pysäyttää: "Ensimmäistä kertaa elämässäni olen jotenkin toiveikas"Järkyttävä luku: Hellejakso tappaa 200-400 suomalaista – riskit lisääntyvät heti, kun lämpötila ylittää kriittisen rajanJoko helteessä kärvistely riittää? Tässä konkarimeteorologien vinkit viilennykseen – Pekka Poudan täsmäohjeessa on mietitty myös ulkonäköäKuumuus ja kuivuus voivat olla myös haitaksi – MTV listasi tahot, jotka eivät tulevasta viikosta nauti
HelleKesäSääVanhuksetKodinkoneetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helle
  • 22.10.10:58
    Sää

    "Hurja luku" – sääkartalla jotain ennennäkemätöntä vuodenaikaan nähden

  • 17.9.09:54
    Kuolemantapaukset

    Kesän hellekuolemat Euroopassa kolminkertaistuivat: "Todellinen uhrimäärä voi olla vielä suurempi"

  • 15.9.13:44
    Sää

    Kesän äärimmäisille säille laskettiin järisyttävä hintalappu

  • 9.9.05:00
    Sää

    Elokuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin

  • 8.9.17:30
    Sää

    Maanantaina mitattiin vuoden 36. hellepäivä – maaginen raja täyttyi