Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KuPS varmisti mestaruuden – kovia kokenut valmentaja tunteikkaana: "Ihan mielettömältä tuntuu"

KuPS juhlii Suomen mestaruutta.
KuPS juhlii Suomen mestaruutta.Lehtikuva
Julkaistu 07.10.2023 19:02

MTV URHEILU - STT

Kuopion Palloseuran naisjoukkue varmisti lauantaina kolmannen jalkapallon Suomen mestaruutensa. Mestaruus on yhtä mones putkeen, mitali on neljäs peräkkäin. Letku alkoi kauden 2020 pronssilla.

KuPS löi Kansallisen liigan kauden viimeistä edellisessä ottelussaan Espoossa Hongan 3–0. Gentjana Rochi osui kahdesti ja Ana Paula Silva Santos kerran. Fanny Söderström venyi nollapeliin vaikeuksitta.

– Hyvä fiilis suunnata kotiin, kotimatkasta tulee varmaan hauska. Hoidamme yhden pelin vielä kunnialla ja sitten juhlimme kunnolla. Kyllä me tänäänkin juhlimme, Söderström hymyili.

KuPS on ottanut 22 pelistä 17 voittoa, maaliero on 79–22. Kausi päättyy ensi viikolla kotona Åland Unitedia vastaan.

Kuopiolaisjoukkue olisi voinut sinetöidä mestaruuden kaksi kertaa ennen Honka-peliä. HJK-tappio ja tasapeli PK-35 Vantaata vastaan siirsivät juhlia.

– Minulla oli nyt tosi luottavainen olo. Eivät ne aiemmat pelit jääneet mielestäni kaivamaan, neljättä kauttaan pääsarjassa pelaava KuPSin Wilma Forsblom hehkutti.

Espoolaisen EBK:n junioreita ja aikuisia edustanut Forsblom oli yltänyt aiemmin PK-35 Vantaassa neljänneksi, viidenneksi ja seitsemänneksi.

– Äiti ja isoveli olivat nyt katsomassa. En osaa vastata siihen, minkälaiset juhlat on edessä. Mutta varmasti nämä ovat rajummat kuin aiemmat juhlat (junioreissa).

Mestaruus tuo KuPSille paikan Mestarien liigan karsintoihin. Kansallisen liigan hopeat menevät HJK:lle, pronssin ottaa joko Åland United tai Honka.

– Ihan mielettömältä tuntuu. Syövän jälkeen minuun luotettiin ja pääsin takaisin. Kesken kauden joukkueeseen tullessa jouduin muuttamaan joitain juttuja, mutta tässä pystyi selviämään asioista. Ehkä tämä kaikki herättää uskoa ihmisissä, joilla on samanlainen tilanne, ensimmäisen mestaruuden KuPSissa voittanut kuopiolaislähtöinen luotsi Pauliina Miettinen tunteili.

Lisää aiheesta:

KuPS voitti seurahistoriansa ensimmäisen naisten jalkapallokullan suvereenisti – "Se, miten hyviä olemme olleet, on ollut yllätys"Åland United voitti jalkapallon Suomen mestaruuden: "Aivan uskomatonta" – Kansallinen liiga huipentui kihelmöivästiHJK palasi valtaistuimelle: "Tuntuu, että on saavuttanut jotain, mitä on aina halunnut" – tähtipelaaja salaperäisenä uran jatkostaKultakapteenin mestaruushaastattelu keskeytyi äkkiä ja arvaamatta jäisellä tavalla: "Älä j***lauta tule kylmän veden kanssa!"HJK:n naisten kuivat vuodet ohi – Suomen mestaruus palasi Töölöön 14 vuoden tauon jälkeenHJK:n kausi päättyi isoon pettymykseen – kapteeni jätti tunteikkaat hyvästit
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 21:23
    Mestarien liiga

    Karmeat kuvat leviävät Madridista – mellakkapoliisit pamputtavat vierasfaneja

  • 20:28
    Mestarien liiga

    Raju osuma Mestarien liigassa – tähtihankinta vertavuotavana kentän pinnassa

  • 20:20
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradecky on koditon Monacossa

  • 20:05
    Mestarien liiga

    Debytanttiseura yllätysjohtoon! Mestarien liigan kauden avausosuma on tässä

  • 15:38
    Mestarien liiga

    Atletico Madridille huonoja uutisia huippukamppailun alla — hyökkääjätähti sivuun