Kuluttaja: F-Secure hävisi auttamatta muille ohjelmille – tässä vertailun parhaimmat ilmaiset ja maksulliset salasanaohjelmat

Kuluttaja-lehti testasi 12 erilaista salasanaohjelmaa. Hännille sekä maksullisten että ilmaisten ohjelmien kategoriassa jäi suomalaisen F-Securen versiot. Parhaimmat pisteet saivat Lastpass sekä Dashlane.
VIDEO: Salasanavuodot, identiteettivarkaudet ja kyberuhat ovat jo arkea, katso keskustelua yltä!
Nykyisin digitaalisessa maailmassa on kymmeniä palveluja, jotka kaikki vaativat salasanaa. Saman salasanan käyttäminen onkin yksi merkittävimpiä tietoturvariskejä, ja siksi esimerkiksi erilaisten salasananhallintaohjelmien käyttöä suositellaan.
Muun muassa F-Securen tietoturva-asiantuntija ja "tietoturvaguru" Mikko Hyppönen on kertonut käyttävänsä juuri tällaisia ohjelmia.
Mutta mikä ohjelma valita useista eri vaihtoehdoista?
Kuluttaja testasi ilmaiset ja maksulliset versiot
Kuluttaja-lehti laittoi testiin 12 salasananhallintaohjelmaa, joiden hinnat vaihtelevat 9–40 euron välillä. Monista ohjelmista oli saatavilla myös ilmaisversio, mutta niissä ei usein ollut kaikkia käyttöä helpottavia ominaisuuksia.
Salasanojen hallintaohjelmien avulla käyttäjät voivat ylläpitää erilaisia ohjelmien tai verkkosivujen tarvitsemia salasanoja. Käyttäjän ei tarvitse muistaa kuin yksi pääsalasana, jonka jälkeen ohjelma muistaa loput salasanat.
Kuluttaja arvioi testissään erityisesti salasanaohjelmien käyttöönoton helppoutta, käytettävyyttä ja eri ominaisuuksia.
Lehden arvion mukaan ohjelmien välillä on valtavia eroja käyttöönoton helppoudessa. Vaikka lähes kaikki ohjelmat on helppo asentaa tietokoneelle, puhelimella ja tabletilla operaatio on huomattavasti hankalampi.
F-Securelle heikot pisteet käyttöönotosta
Suomalainen F-Secure sai käyttöönoton helppoudesta testin huonoimmat arvosanat. Ostaminen ja asennus sujuvat näppärästi, mutta esimerkiksi aiemmin käytössä olleita salasanoja ei saa tuotua salasanaohjelmaan yhtä helposti kuin testin parhailla ohjelmilla.
Parhaat ohjelmat asentavat myös tarvittavat selainten lisäosat automaattisesti ja ottavat selainten omat salasanaominaisuudet pois käytöstä.
Käyttöönotosta suoriutuivat parhaiten Lastpass ja Dashlane.
Käytettävyydessa pärjäsivät erinomaisesti kaksi ohjelmaa
Käytettävyydessä voittajaksi pärjäsivät myös Lastpass ja Dashlane, jotka saivat ainoina vertailluista ohjelmista erinomaiset arvosanat.
F-Securella oli merkittäviä puutteita päivittäisen käytön kannalta, esimerkiksi ongelmia oli automaattisessa täytössä, ja lisäksi ohjelma havaitsee huonosti tilanteita, joissa käyttäjä on perustamassa verkkosivuilla uutta käyttäjätiliä tai luomassa uutta salasanaa.
Kuluttajan testivoittajaksi pärjäsikin Lastpass Premium -salasananhallintaohjelma, joka kustantaa 22 euroa. Toiseksi ylsi Dashlane Premium [40 euroa] ja kolmanneksi Keeper Individual [30 euroa].
Maksuttomista ohjelmista paras oli Lastpass Free sekä Dashlane Free. F-Secure Key (Premium), joka kustantaa 30 euroa, sekä yrityksen ilmainen versio olivat molempien vertailujen huonoimmat.
Lähde: Kuluttaja
Uusimmat
-
09:44
Soros: Ukrainan sota voi olla kolmannen maailmansodan alku – "Paras ja ehkä ainoa tapa säilyttää sivilisaatiomme on lyödä Putin"
-
09:41
Lahden murhasta syytetyt olivat varautuneet väkivaltaan – moottoripyöräkerhon tiloissa oli kymmenen ihmistä ja paljon aseistusta
-
09:30
Kuin suoraan Nokian matopelistä! Käärme eteni seinällä erikoiseen tyyliin
-
09:29
Kari Jalosen joukkue joutuu uuteen tilanteeseen: "Laskimme, että näin voi käydä"
-
09:23
Sanna Marin lähetti osanottonsa Texasin kouluampumisen uhrien omaisille: "Heille, jotka menettivät lapsensa ja rakkaansa"
-
09:13
Zelenskyi suostuu puhumaan vain suoraan Putinille: "Jos hän ymmärtää todellisuutta, niin ehkä me voimme löytää diplomaattisen ratkaisun" – MTV seuraa sotaa
-
09:10
Nautinnollista katsottavaa! Superhidastus kuorruttaa herkun: Joel Armia uunotti Tshekki-pakin täydellisesti – viimeistely oppikirjamateriaalia
-
08:53
Yhdeltä tekonurmikentältä voi vuodessa karata yli 2000 kiloa kumirouhetta ympäristöön – tällaisia ongelmia se aiheuttaa
-
08:52
Nyrkkeilymestari kuollut Ukrainan sodassa
-
08:51
Texasin kouluampujan TikTok-profiilissa hyytävä viesti lapsille
-
08:45
Tshekkipelaajan herätysyritys meni täysin vihkoon – Sami Kapanen seurasi outoa näytöstä: "Hän imaisi niin paljon"
-
08:23
Venäjän YK-edustajalta erikoisia lausuntoja: "Yhtä vaarallista kuin joukkotuhoaseiden käyttäminen"
-
08:20
Kauniit ja rohkeat -tähti Jacqueline MacInnes Wood sai kolmannen lapsen – herkkä imetyskuva julki
-
08:12
Helpottuuko ruoanlaitto suosittujen TikTok-niksien avulla? Laitoimme konstit testiin kotikeittiössä!
-
07:48
Edmonton Oilersin maalivahti levitteli käsiään, kun purkukiekko lipsahti maaliin – lopussa hän sai huokaista helpotuksesta
-
07:39
Kouluampuja on tappanut ainakin 19 lasta Texasissa – Biden: "Älkää sanoko, ettemme voi vaikuttaa tähän verilöylyyn"
-
07:39
Tshekin SM-liigapakki kuuli Sami Kapasen kommentista – iski kipakasti vastaan
-
07:24
Tuomarikamera paljasti: Kari Jalonen turhautui, Atte Ohtamaa naureskeli NHL-supertähdelle – Leijonat tylsytti Tshekin pahemman kerran
-
07:10
Hyönteistutkija ei käytä kovia hyttysmyrkkyjä – mitä mieltä hän on kohutusta Thermacellistä?
-
07:03
Osaisitko yhdistää? Nämä oireet voivat kertoa kilpirauhassairaudesta
-
Lataa lisää