Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kuin ilmetty Juice tai J. Karjalainen! Katsojat hullaantuivat Heikin, 21, artisti-imitaatiovideoista: "Ihmiset ovat laittaneet hurjasti uusia artistiehdotuksia"

1:41Vantaalainen Heikki latasi nettiin videon, jossa imitoi suomalaista klassikkoartistia – katsojat hullaantuivat konseptista: ”Ihmiset ovat laittaneet hurjasti uusia artistiehdotuksia”Tältä näyttävät Heikki Rannan imitaatiot legendaarisista artisteista.
Julkaistu 17.05.2020 08:37
Toimittajan kuva
Jere Silfsten

jere.silfsten@mtv.fi

Niin kuin monella muullakin suomalaisella, myös 21-vuotiaalla vantaalaisella Heikki Rannalla väheni työt koronaepidemian takia. Hän päätti toteuttaa pitkään ajatustasolla hautuneen ideansa, josta tulikin todellinen sensaatio.

Media-alalla työskentelevän Heikki Rannan kuuluisi olla tällä hetkellä erään televisio-ohjelman tuotantotiimissä leikkauspuolen tehtävissä, mutta tämänhetkisen maailman tilanteen takia työt ovat siirtyneet. Almanakka näytti tyhjältä, joten nuorukaisella oli mahdollisuus toteuttaa pitkään mielessä hautunut idea.

Oli aika kaivaa soittimet esiin ja napsauttaa kamera päälle.

Ranta teki videon, jossa imitoi J. Karjalaisen musiikkia. Kappale on hänen oma versionsa sanoituksia myöten, mutta se silti muistuttaa hämmästyttävän paljon legendaarista artistia.

Ranta päätti ladata videon Pipo Productions-tililleen Youtubeen, missä se on valloittanut ihmisten sydämet ja kerännyt suurta ylistystä.

– Tarkoituksenani oli tehdä omille Facebook-kavereilleni viihdettä, mutta se lähtikin siitä paisumaan, kertoo Ranta hämmästyneenä.

Video on kerännyt kahdessa viikossa lähes 75 000 näyttökertaa.

Nuorukainen päätti tehdä toisen videon vähintään yhtä ikonisesta muusikosta.

Tällä kertaa videolla analysoitiin Juice Leskisestä. Video on kerännyt viikon sisään lähes 174 000 näyttökertaa. Suosio on yllättänyt nuorukaisen täysin.

Juicen videon julkaiseminen jännitti Rantaa.

– Juice on niin pyhä juttu monelle ihmisille. Sitten tämmöinen kaksikymppinen lähti sorkkimaan näppejään siihen, väittäen pystyvänsä tekemään jotain samansuuntaista. Ajattelin joidenkin pahoittavan mielensä.

Ihmiset eivät ole kuitenkaan pahoittaneet mieliään, vaan kehuneet nuoren musiikillista osaamista ja sävelkorvaa.

Musiikki kumpuaa lapsuudesta

Ranta oli jo alakouluikäisenä intohimoinen musiikinystävä. Hän on niistä ajoista asti soittanut kavereidensa kanssa erilaisissa kokoonpanoissa. Nykyisen bändin nimi on Water for Dogs.

Bändikaverit ovat olleet suuressa roolissa Rannan ideoidessa videoprojektejaan. Kaveriporukka ei ole koskaan halunnut tehdä musiikkia tai videoita otsa rypyssä -mentaliteetilla, vaan tekemisen pitää olla samalla hauskaa.

Myös Rantojen perheessä musiikki on aina ollut vahvasti esillä. Juurikin Juice Leskistä ja J. Karjalaista on perheessä kuunneltu paljon.

Ranta muistelee lapsuuttaan, jolloin hänen yksi pahimpia inhokkikappaleitaan oli J. Karjalaisen kappale nimeltään Doris.

– En voinut sietää sitä biisiä. Aloin aina itkemään sen kuullessani, sillä luulin jonkun vievän brutaalisti siltä oikeasti sydämen, sanoo Ranta huvittuneena.

Videot ovat poikineet yhteydenottoja

Videoiden suosio on herättänyt laajalti huomiota, joka näyttäisi vaikuttaneen positiivisesti myös nuorukaisen tulevaisuuteen. Yhteydenottoja on tullut monelta eri taholta, mutta Ranta ei halua vielä tässä vaiheessa avata enempää yhteistyökuvioitaan.

Imitaatiovideoita hän voi kuitenkin jo tässä vaiheessa luvata tulevan lisää.

– Minulla on takataskussa muutamia artisteja, joiden imitaatiovideoita aion julkaista lähiaikoina. Samalla klassikoiden suomirock-linjalla jatketaan, vinkkaa Ranta.

Ranta iloitsee myös sitä, kuinka ihmiset ovat ehdotelleet hänelle artisteja, joista hän voisi tehdä tulevaisuudessa videoita. Juurikin katsojien välinen vuorovaikutus kiehtoo Rantaa, sillä sieltä on tullut paljon sellaisia ehdotuksia, joita hän itse ei olisi koskaan keksinyt.

Katso ylhäällä olevalta videolta potpuri Heikki Rannan suurta suosiota saaneista imitaatioista.

KotimaaMusiikkiYouTube
Toimittajan kuva
Jere Silfsten
MTV Uutiset

Jere Silfsten on MTV Uutisten videotoimittaja ja dokumentintekijä. Jere ottaa mielellään vastaan kiinnostavia juttuvinkkejä!

Lisää aiheesta:

Kommentti: Kuvastaako Jari Saarion soutumatka maailmaa, jossa jokin on pahasti pielessä?Bachelorina nähdään ensimmäistä kertaa julkkis – Arttu Kilpeläinen paljastaa, miksi lähti ohjelmaan mukaanYllättävä puhelu loksautti tubettamisen jättäneen Herbalistin asiat kohdilleenNäin työttömästä hitsaajasta tuli vahingossa netin kiistellyin kulttihahmo – Niilo22 kertoo dokumentissa elämänsä käänteistäHiljaisen maalaispoika Timon, 57, arkea seuraavat kymmenet tuhannet – erityisesti yksi seikka vaikutti suosioonJo yli kaksi miljoonaa on nähnyt Weksin riipaisevan videon – onko se Suomen Youtuben historian paras?

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:01
    Hovioikeus

    Yle: Eagle S -jupakka jatkuu

  • 16:55
    Kuolemantapaukset

    Onnettomuus vai tappo? Helsingin parveketurman syy ei selviä koskaan – tutkinta lopetettu: "Kaikki mahdollinen tehtiin"

  • 16:28
    Alexander Stubb

    Stubb kommentoi rooliaan Trump-kuiskaajana: "Useimmiten hän ei kuuntele"

  • 15:43
    Kadonneet

    "Tarkistakaa ulkovarastot": Poliisilta erikoinen tiedote Kajaaniin – liittyy tähän mieheen

  • 15:31
    Sähkö

    Sähkövatkaimet säppiin: Huomenna saa pörssisähköstä taas maksaa kunnolla