Kansainvälisen autoliiton FIA:n rallipomo Andrew Wheatley pyysi Toyotaa ja Hyundaita ottamaan myös viiden minuutin aikarangaistukset viikonlopun Viron MM-ralliin, jotta Ott Tänak saataisiin mukaan voittokamppailuun, uutisoi Keskisuomalainen.
Viron MM-osakilpailu lässähti kotiyleisön osalta jo avauspäivänä, kun M-Sport-kuski Tänakille jouduttiin vaihtamaan uusi moottori torstain testierikoiskokeen jälkeen. Tästä seuraa sääntöjen mukaan viiden minuutin aikasakko.
Tänakille rangaistus tiesi auttamatta putoamista pois kotikisansa voittotaistelusta. Virolainen ajoi kiukulla pohja-aikoja läpi perjantaiaamun, vaikka kokonaiskilpailun kannalta sillä ei ollut mitään merkitystä.
LUE MYÖS: Ott Tänak purki valtavaa pettymystään – virolaiskuljettaja sai varoituksen sanoja jo aamulla
Keskisuomalainen uutisoi sunnuntaina, että FIA:n rallipomo Andrew Wheatley kävi pyytämässä Toyotalta ja Hyundailta, että nämä ottaisivat kaikille Rally1-kuskeilleen niin ikään viiden minuutin rangaistuksen, jotta Tänak saataisiin takaisin voittotaisteluun.
Ainakin Toyotalla ajatus tyrmättiin suoralta kädeltä. Wheatley oli vedonnut asiassa Toyotan huhtikuussa tekemään kädenojennukseen, kun Hyundai ilmoitti Kroatian MM-ralliin vain kaksi Rally1-autoa Craig Breenin menehtymisen jälkeen. Tuolloin myös Toyota suostui solidaarisuudesta kilpailijaa kohtaan keräämään pisteitä vain kahdella autoistaan.
Wheatley vahvisti viikonloppuna Autosport-lehdelle, että FIA:ssa pohditaan moottorisäännön muuttamista ensi kaudeksi.

