Kymmenen arvokisamitalia saavuttanut Krista Pärmäkoski on valmistautunut Oberstdorfin MM-kisoihin koetelluin konstein mutta tavallista hankalammista lähtökohdista. Kestomenestyjä on ajellut kirivaihteella aikaa vastaan, kun syksyn sairastelu patosi vauhdin alkukaudesta.
LUE MYÖS: Iivo Niskasen katse kohdistuu MM-kisojen päätöspäivään – matkalla menestykseen vaanii yksi iso vaara
LUE MYÖS: Iivo Niskasen uusi hiustyyli herätti hupaisan reaktion Krista Pärmäkoskessa
Joulukuun harjoitusjakso, tammikuun Tour de Ski ja viimeksi Seiser Almin korkean paikan leiri olivat Pärmäkosken ja valmentaja Matti Haaviston keinot takamatkan kiinnikuromiseksi.
Pärmäkosken, 30, olympia- ja MM-mitalit ovat seuranneet maailmancupin kisojen voittoja ja podiumsijoituksia. Tämän talven cupista Pärmäkoski on saanut parhaimmillaan viidensiä ja kuudensia sijoja, mutta hän päätti lähipiirinsä kanssa luottaa entiseen valmistautumismalliin.
– Olisihan tilanne helpompi, jos olisin voittanut alkukauden kaikki kisat tai ollut joka kisassa pallilla. Mutta nämä ovat uudet kisat, ja uskon pystyväni näyttämään täällä kauden parasta, Pärmäkoski arvioi tilannettaan MM-joukkueen etänä järjestetyssä ennakkotilaisuudessa.
