Viime viikkojen aikana Venäjä on antanut potkut useille korkea-arvoisille komentajille, joiden Kreml katsoo suoriutuneen heikosti Ukrainan hyökkäyssodasta. Asiasta kertoo Iso-Britannian puolustusministeriö Twitterissä.
Yksi hyllytetyistä komentajista on kenraaliluutnantti Serhiy Kisel, joka komensi valiojoukon mainetta nauttivaa 1. panssariarmeijaa. Hyllytyksen syy on brittitietojen mukaan Kiselin joukkojen kykenemättömyys valloittaa Ukrainan toiseksi suurin kaupunki Harkova.
Toukokuussa tilanne Harkovan suunnalla on venäläisittäin mennyt surkeaan suuntaan, sillä Ukrainan sodan suurin vastahyökkäys alueella on edennyt ja työntänyt Kremlin joukot pois kaupungin läheisyydestä. Nyt Ukrainan hyökkäys on ainakin osin kääntynyt itään kohti Venäjän sivustaa ja huoltolinjaa.
Lue myös: Pekka Toveri: Venäjä kärsii suurtappioita joka päivä – "Kesällä Ukrainalla on aikaikkuna lyödä venäläiset"
Kisel ei ole ainoa pestistään potkut saanut sotilasjohtaja. Seuraa hänelle tekee ainakin vara-amiraali Igor Osipov, joka Britannian mukaan todennäköisesti työnnettiin sivuun Moskvan huhtikuisen uppoamisen jälkeen.

