Venäjä on tuonut Ukrainan upottamaksi kerrotun Moskva-aluksen hylylle yli 100-vuotiaan aluksen, ilmeisesti tarkoituksenaan pelastaa hylystä arkaluontoista materiaalia, kertoo Forbes.
Moksva-upposi Mustaanmereen tässä kuussa. Ukraina kertoo upottaneensa aluksen Neptune-ohjuksin, minkä Venäjä on kiistänyt.
Forbes lainaa artikkelissaan merenkulkuasiantuntija H.I. Suttonia, joka kertoo yli satavuotiaan Kommuna-aluksen olevan osa pelastuslaivuetta. Vuonna 1913 rakennetussa Kommunassa on syväsukellukseen tarkoitettu pienoissukellusvene AS-28, jota voitaneen käyttää, jotta hylky saadaan riisuttua arkaluontoisesta materiaalista.
Laivavanhus Kommuna laskettiin vesille vuonna 1912 Volkhov-nimisenä, ja se on saanut toimia niin Venäjän keisarikunnan, Neuvostoliiton kuin Venäjänkin merivoimien lipun alla.
2:19Venäjä joutuu nyt tarkastelemaan asemaansa Mustallamerellä uudestaan, kun sen lippulaiva Moskva on poissa pelistä.
Kommuna-alus voi vinssien avulla laskea mereen pienoissukellusveneensä, tai vaihtoehtoisesti nostaa merestä esimerkiksi aluksen osia. Koko Moskva-alusta ei nimettömänä esiintyvän Yhdysvaltojen puolustuslähteen mukaan kannata nostaa käytännöllisistäkään syistä, mutta sen sijaan jotain pienempää materiaalia Venäjä voi olla kiinnostunut nostamaan.
