Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kreml: Euroopan kanssa ei voi keskustella – "Vain Venäjää miellyttävä tulos lopettaa sodan"

8:37Presidentti Stubb: Jos Venäjä saa nyt haluamansa, se ei pysähdy UkrainaanPresidentti Stubb: Jos Venäjä saa nyt haluamansa, se ei pysähdy Ukrainaan
Julkaistu 24.02.2025 12:08
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

STT

Venäjän hallinto ei pidä vuoropuhelua Euroopan kanssa mahdollisena.

Venäjän hallinto on ottanut kantaa Saksan vaaleihin ja Ukrainan rauhanneuvotteluihin. Asiasta kertoo uutistoimisto Reuters.

Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov vastasi kriittiseen sävyyn EU:n uusimpiin Venäjä-pakotteisiin. EU:n 16. pakotepaketti hyväksyttiin tänään Belgian Brysselissä järjestettävässä EU-ulkoministerien kokouksessa.

Kremlin mukaan EU:n pakotteet ovat ristiriidassa Venäjän pyrkimysten kanssa rakentaa rauhaa yhteistyössä Yhdysvaltojen kanssa.

Lue lisää: EU:n ulkoministerit keskustelevat kuuden miljardin tukipaketista Ukrainalle

Alkaako etupiirien jako? Nämä ovat Venäjä–USA-neuvottelujen pahimmat pelot

Trumpin kritiikki Zelenskyitä kohtaan ilahduttaa

Reutersin mukaan Kremlissä ollaan tyytyväisiä siihen, miten Yhdysvaltojen uusi hallinto suhtautuu vuoropuheluun Venäjän kanssa.

Dmitri Peskovin mukaan tämä eroaa Euroopan päättäjien suhtautumisesta.

Viime viikolla julkaisemissaan sosiaalisen median päivityksissä Yhdysvaltain presidentti Donald Trump muun muassa kutsui Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyitä diktaattoriksi.

Lue lisää: Miksi Trump hyökkää niin voimakkaasti Zelenskyä vastaan?

Trump kutsui Zelenskyiä diktaattoriksi

Saksalta toivotaan vakavampaa suhtautumista

Kreml otti kantaa myös Saksan liittopäivävaaleihin. Sunnuntaina 23. helmikuuta järjestetyt vaalit voitti Friedrich Merzin johtama kristillisdemokraattinen CDU.

Uutistoimisto Reutersin mukaan Kreml toivoo Saksan tulevalta hallinnolta "vakavampaa suhtautumista todellisuuteen" ja maiden yhteisiä intressejä kohtaan.

Saksan tuki Ukrainalle on viime vuosina hiertänyt Saksan ja Venäjän välisiä suhteita.

Lavrov: Ukrainan sota loppuu vain, jos neuvotteluissa saadaan Venäjää miellyttävä tulos

Maanantaina Turkissa vieraileva Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov otti niin ikään kantaa Ukrainan rauhanneuvotteluihin.

Lavrovin mukaan Venäjä on valmis neuvotteluihin Ukrainan sodasta, mutta taistelut loppuvat vain, jos neuvotteluissa saavutetaan sellainen tulos, joka sopii Venäjälle.

– Tulemme lopettamaan vihollisuudet vasta silloin, kun neuvotteluissa saavutetaan vakaa ja kestävä tulos, joka sopii Venäjän liittovaltiolle, Lavrov sanoi tiedotustilaisuudessa, jonka hän piti yhdessä Turkin ulkoministerin Hakan Fidanin kanssa Ankarassa.

Fidan puolestaan sanoi, että mahdollisiin rauhanneuvotteluihin tulisi osallistua sodan molempien osapuolien.

–  Panemme runsaasti painoa Yhdysvaltojen uudelle aloitteelle, joka osoittaa tuloksiin pyrkivää lähestymistapaa. Uskomme, että tuloksiin päästään neuvotteluilla, joihin molemmat osapuolet osallistuvat, Fidan sanoi.

Fidan korosti myös, että Turkki on valmis toimimaan välittäjänä neuvotteluissa.

Turkki on toimittanut Ukrainalle lennokkeja, mutta ei ole osallistunut länsimaiden Venäjä-pakotteisiin.

1:55Suomalaispoliitikot: "Venäjä ei voi saada palkintoa tekemästään pahuudesta"Suomalaispoliitikot: "Venäjä ei voi saada palkintoa tekemästään pahuudesta"

Lue lisää: Trump: Venäjällä on valttikortit sodan lopettamiseksi

Lavrov: Trump ymmärtää Venäjää

Lisää aiheesta:

Ukrainan armeija kertoo vaikeista taisteluista itärintamalla – Venäjän iskuryhmät etenevätPutin vieraili Kurskissa venäläisjoukkojen luonaUSA: Keskustelut Venäjän kanssa eivät ole Ukraina-neuvottelut – MTV seuraaVenäläislähteet: Putin on valmis keskustelemaan tulitauosta Trumpin kanssa – tässä ehdotVenäjän YK-lähettiläs: Jos Trump aloittaa neuvottelut Ukrainan tilanteesta, "olemme avoimia"Venäjän ja USA:n neuvottelut Sveitsissä käynnistyivät, taustalla vaanii pelko Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan
Ukrainan sotaVenäjäMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen22:13
    Ukraina

    Ukraina kiistää joukkojensa joutuneen saarretuksi Pokrovskissa

  • Eilen19:00
    Droonit

    Venäjän droonisota yltyy – kolme erilaista sotakonetta lentää nyt Ukrainan taivaalla

  • Eilen12:38
    Venäjä

    Ukraina iski: Kohteena Lukoil

  • Eilen09:58
    Venäjä

    ISW: Venäjä oivalsi tavan eliminoida droonimyrskyn

  • ti19:22
    Venäjä

    Venäjän ohjus tappoi sotilaita Ukrainan armeijan palkintotilaisuudessa – "Koolla olivat parhaat"