Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kranaatti räjähti kotiovella: Entinen Liverpool-tähti järkyttävän hyökkäyksen kohteena

Yossi Benayoun selviytyi pelottavasta kranaattihyökkäyksestä kotimaassaan Israelissa.
Yossi Benayoun selviytyi pelottavasta kranaattihyökkäyksestä kotimaassaan Israelissa.
Julkaistu 08.04.2025 10:39
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

eetuikola

Valioliigan entinen kulttipelaaja Yossi Benayoun koki kauhunhetkiä kotimaassaan, kun Israelin jalkapallolegendan kotiovelle heitettiin käsikranaatti sunnuntai-iltana.

Lue myös: Skandaali VAR-kopissa – tuomarin näytöltä paljastui kiusallinen sivu

West Hamin, Liverpoolin ja Chelsean entinen huippupelaaja vietti kotona iltaa perheensä kanssa Ramat Hasharonissa, Tel Avivin pohjoispuolella. Samaan aikaan moottoripyöräilijä pysähtyi talon ulkopuolelle, heitti ovelle räjähteen ja pakeni paikalta.

Israelin maajoukkueen entinen kapteeni oli tapahtuneesta järkyttynyt ja hämillään.

– Luulin ensin, että kyseessä oli kaasupullon räjähdys, ja soitimme palokunnan paikalle. Vasta kun poliisi saapui talolle ja löysi kranaatin jäänteet, tajusimme mitä todella oli tapahtunut, Benayoun sanoi The Sunille.

Kukaan ei onneksi loukkaantunut räjähdyksessä. Kranaatti sytytti kuitenkin tulipalon, joka aiheutti vahinkoja Benayounin perheen omaisuudelle. Palomiesten sammutettua tulen poliisit saapuivat tutkimaan tapahtunutta.

10.8476915m
Yossi Benayoun teki Valioliiga-läpimurtonsa West Hamin paidassa./All Over Press

Lue myös: Barcelonan ex-pelaaja ylistää tulikuumaa Huuhkajat-tähteä – "Tekee varmasti huippusiirron"

Tekoa epäillään rikollisena hyökkäyksenä, eikä sen uskota liittyvän terrorismiin.

Benayoun oli luottavainen, että kranaatti oli tarkoitettu jollekin muulle kuin hänelle.

– Tämä oli ehdottomasti erehdys, minulla ei ole siitä epäilystäkään. Kranaatti ei ollut tarkoitettu kotiini, Benayoun sanoi.

Israelissa jalkapallouransa aloittanut Benayoun pelasi kolme vuotta Espanjassa ennen ensimmäistä siirtoaan Englannin Valioliigaan.

Hän liittyi West Hamiin vuonna 2005, minkä jälkeen hän pelasi myös Liverpoolissa, Chelseassa ja Arsenalissa. 44-vuotias pelasi urallaan lähes 200 ottelua Englannin Valioliigassa, joista suurimman osan Liverpoolin paidassa.

Israelin maajoukkuehistoriassa eniten otteluita pelannut ja maaleja tehnyt Benayoun jäi eläkkeelle vuonna 2019.

Lue myös: HJK sai jättisakot – nyt alkoi selvitys Uefan ison kabinettitappion jälkeen

Lisää aiheesta:

Kirja: Joel Pohjanpalo ei ollut uskoa silmiään – verinen rituaali harjoituksissa sai pelaajat kuohuksiinEpäily lapsen hyväksikäytöstä romutti uran Valioliigassa – nyt tähtipelaaja löysi uuden seuran TanskastaTeemu Pukin ex-joukkuetoveri pakeni Venäjältä lennokkihyökkäyksen takia – seura reagoi järeällä uhkauksellaSilmitön puukotus päätti Liverpoolin ex-pelaajan uran – ajoi verissään pois ja havahtui vakaviin vammoihinsa vasta kotona"Tämä on unelmaa" – englantilaisseura sai Roberto Carlosin, 48, onnekkaasti riveihinsäValioliigahyökkääjän törkytemppu vei ohikulkijalta toisesta korvasta kuulon – "Hän on leikkinyt kuollutta"
ValioliigaJalkapalloLiverpoolUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • 2.11.20:58
    Manchester City

    Erling Haaland hinasi maaleillaan Manchester Cityn Valioliiga-kakkoseksi

  • 2.11.12:01
    Liverpool

    Tähtihyökkääjä nousi Liverpool-legendojen joukkoon

  • 1.11.22:07
    Arsenal

    Arsenal jyrää Valioliigassa – "Poikkeuksellista"

  • 30.10.08:43
    Liverpool

    Liverpoolin fiasko jatkuu – BBC: Tämä on Arne Slotin tilanne nyt

  • 26.10.14:26
    Liverpool

    Liverpoolin katastrofiputki sai jatkoa – päävalmentajalta suorat sanat: "Surkein kaikista"