Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kouvojen heittopeli toi toisen finaalivoiton

Kouvojen Kyle Shiloh nostaa pallon koriin.
Kouvojen Kyle Shiloh nostaa pallon koriin.Lehtikuva
Julkaistu 04.05.2016 21:46

MTV SPORT-STT

Kouvolan Kouvojen vierasvire ei jättänyt Tampereen Pyrinnölle sanan sijaa Korisliigan toisessa finaaliottelussa.

Kouvot voitti keskiviikkona Tampereella 82-69 ja siirtyi finaalisarjassa 2-0-johtoon.

Kouvot masensi tamperelaiset heittopelillään. Vierasjoukkue upotti kolmen pisteen heittonsa 39 prosentin tarkkuudella, kun kotijoukkue onnistui koko ottelussa ainoastaan neljässä kolmosessaan. Pyrinnön heittoprosentiksi muodostui 17.

Pyrinnön takamies Ville Pekkola arvioi Kouvojen hakeneen kriittisillä hetkillä tärkeitä hyökkäyspään levypalloja.

- Jos tuon tason heittäjät pääsevät heittämään kahta kolmea kolmosta peräkkäin, niin osuvat varmasti. Heidän heittoprosenttinsa ei ollut mikään älytön, mutta meille sattui vaikea heittopäivä, Pekkola sanoi.

Tehokkaimmin kolmen pisteen viivan takaa Kouvoista heitti viidesti onnistunut D.J. Richardson. Kaikkiaan Richardson keräsi 20 pistettä, mikä oli eniten ottelussa.

Pyrinnön valmentaja Ilkka Palviainen harmitteli erityisesti tamperelaisten nihkeää ottelun alkua.

- Emme olleet tarpeeksi organisoituneita hyökkäyspäässä, Palviainen sanoi.

Pirkanmaa on jo rutiinia Kouvoille

Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kiitteli joukkueensa terävää alkua. Lehtosen mukaan Kouvot sai energiaa siitä, että joukkue oli varma Pyrinnön kovasta latauksesta.

Pyrinnölle peli oli ensimmäinen Hakametsässä, ja Lehtonen arvioi tilanteen muuttuvan ennen seuraavaa Tampereen-ottelua. Siihen mennessä Pyrinnön rutiinit Hakametsässä ehtivät asettua paremmin kohdilleen.

- Meille on syntynyt rutiini. Ensin pelasimme Nokiaa ja nyt Pyrintöä vastaan. Lähdemme Kouvolasta samaan aikaan, ja käymme siellä syömässä. Matkalla pysähdymme Aapiskukossa, ja ainoa ero, mikä tulee on se, että Jyväskylän ja Helsingin motarille kun tulee käännös, ajetaan siitä suoraan, Lehtonen sanoi.

- Rutiinit ovat hirveän tärkeitä. Kun niihin pystyy turvautumaan, tulee mukavaa.

Ottelusarja jatkuu viikonloppuna. Kolmas ottelu pelataan Kouvolassa lauantaina ja neljäs Tampereella sunnuntaina.

Lisää aiheesta:

Salon Vilpas voiton päässä seurahistorian ensimmäisestä mestaruudesta – "Turha lähteä vielä sen pidemmälle ajattelemaan"Kouvot tasoitti Korisliigan finaalisarjan – "Ainoa, mitä saatiin oli ylimääräinen napakymppimatka Kauhajoelle"Kataja enää voiton päässä korismestaruudesta – "Ei ollut kaunista"Viimeisen sekunnin ratkaisu käänsi pelin – korisfinaalista tuli trilleriKorisfinaalit käyntiin sekoilulla – Pyrintö teki protestinKarhu sai karun oppitunnin Korisliigassa – "Tämä voitto pitää nollata"
KoripalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Koripallo
  • Eilen08:26
    NBA

    Tuomas Iisalon Memphis laittoi kovapalkkaisimmalle tähdelleen pelikiellon

  • 1.11.08:39
    NBA

    Lauri Markkanen takoi taas kovat pisteet

  • 31.10.10:34
    NBA

    Michael Jordan jyrähti NBA-tähdistä – Lauri Markkanenkin osa ongelmaa

  • 31.10.09:07
    NBA

    20-vuotias NBA-lahjakkuus: Kivessyöpä

  • 30.10.18:10
    Susijengi

    Lähde: Susijengin pelaaja sivussa – syynä EM-kisoissa otettu testi