Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koulupinnarin poissaolot ovat merkki vakavammasta ongelmasta

Kuvituskuva. Kuvan luokkahuone ei liity uutiseen.
Kuvituskuva. Kuvan luokkahuone ei liity uutiseen.LEHTIKUVA
Julkaistu 08.01.2013 18:00(Päivitetty 16.01.2013 16:28)
Toimittajan kuva

Johanna Lehtola

johanna.lehtola@mtv.fi

LehtolaJo

Mikä auttaa, jos nuori päivä toisensa jälkeen pinnaa tunneilta? Koululla keinot ovat luvattomien poissaolojen suhteen hyvin vähissä, tunnustaa Opetusalan ammattijärjestön OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen.

– Yksi tapa, usein myös se viimeinen keino, on lastensuojeluilmoitus. Se on yksi tapa herättää huomiota lapsen tilanteeseen. Lähes kaikissa kouluissa ensin kuitenkin jutellaan lintsaamisesta lapsen kanssa. Se on oikein, koska hän on se asianomainen. Sitten seuraavaksi käännytään vanhempien puoleen.

Luukkainen muistuttaa, että myöhästely ja luvaton poissaolo ovat kaksi eri asiaa. Lintsaaminen koulusta on aina iso juttu.

– Se on merkki jostain muusta. Se voi olla elämäntilanne, kotiolot tai välinpitämättömyys, mutta harvoin lintsaamista tapahtuu lintsaamisen takia.

Vanhemmilla vastuu

Helsingin Sanomat uutisoi tiistaina pirkanmaalaisen Lempäälän koulun käytännöstä, jossa koulupinnari korvaa menetetyt minuutit erityisopetuksessa. Jos poissaoloja kertyy 30 tuntia, on edessä palaveri koulukuraattorin ja vanhempien kanssa.

Jos nämä keinot eivät auta, ilmoitetaan lintsaamisesta lastensuojeluviranomaisille, kerrotaan lehdessä. Jos koti ei suostu lastensuojeluviranomaisten jälkeen koulun kanssa yhteistyöhön, koulu tekee ilmoituksen poliisille.

– Lempäälässä on käytössä ihan hyvä käytäntö. Samansuuntaisia löytyy varmasti useita ympäri Suomea. Korostan kuitenkin, että vanhemmilla pitäisi myös olla vastuu, Luukkainen sanoo.

OAJ:n nokkamies korostaakin jatkuvasti koulun ja kodin yhteistyötä.

– Pelisääntöjä kannattaa aina lukuvuosien alussa kerrata. Vanhemmilla pitää olla selvänä, missä asioissa koululla on vastuu ja missä vanhemmilla. Lisäksi pitäisi muistaa, että kodin ja opettajan yhteistyö vie aikaa, ja siihen pitää sitä aikaa myös varata.

Tämä valvontavastuu voi yllättää koululaisten vanhemmat

Lisää aiheesta:

OAJ: Runsaat ylimääräiset lomat koulusta voivat antaa lapselle väärää viestiä – oppimisvaikeus ei saa olla syy loman epäämiselleKoulupudokkuuteen ja poissaoloihin tiukempi ote elokuusta alkaen – "Ei pitäisi olla mahdollista, että joku häviää kartalta"Kouluväkivalta: Koulun aikuiset kiusaavat lapsia yhtä usein kuin lapset kiusaavat toisiaan – "Systeemi on totaalisesti epäonnistunut"Lapsiasiavaltuutettu: Lapsille on voitava sanoa ei, jos leirikouluun ulkomaille ei päästäJos lasta kiusataan koulumatkalla, keinot ovat vähissä – pitääkö soittaa poliisille? Vanhempi HS:ssa: Laiska lapseni on päässyt koulussa liian helpolla – Opettaja: Vanhemmatkin voivat saada sakkoa, jos oppilas velttoilee
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 10:32
    Verkkokauppa

    Keskuskauppakamari: Kiinasta tuleva pakettiralli vääristää kilpailua

  • 10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 09:43
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi pyöräilijään suojatiellä Porissa

  • 07:33
    Asuntokauppa

    Asuntokauppa virkistyy ja hinnat nousevat ensi vuonna, Hypo ennustaa

  • 07:02
    Oulu

    Tilaisuus teki autovarkaan Oulussa