Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koululaisten röyhkeä käytös tuskastuttaa jyväskyläläistä kauppiasta – nuoret kisaavat siitä, kuka varastaa eniten

Lehtikuva / Marko Vanninen
Julkaistu 13.01.2017 13:07
Toimittajan kuva

Aino Kivistö

aino.kivisto(at)mtv.fi

Jyväskyläläinen K-Market on viime aikoina joutunut usein näpistelyjen ja näpistely-yritysten kohteeksi.

K-Market Kotiväylän kauppias Marko Vanninen tuskastui alkuvuodesta kovasti kasvaneisiin näpistysmääriin. Erityisesti tuotevarkauksia tapahtui, kun kauppaan saapui suurempi joukko reppuselkäisiä lapsia ja nuoria.

– Pienessä kaupassa ei pysty valvomaan pienillä resursseilla, missä kaikkialla iso lauma liikkuu. Tavaraa rupesi sitten häviämään enenevissä määrin, Vanninen kertoo MTV Uutisille.

– Syksystä alkaen näpistelyjen kasvua on edesauttanut julkisuudessa käyty keskustelu, että ei oikeastaan joudu vastuuseen, jos kaupoissa tekee näpistyksiä ja varkauksia. Tuntuu, että heillä on ajatuksena, että heihin ei voi koskea tai vaikuttaa mitenkään, kauppias pohtii.

Kaikki näpistelleet ovat kauppiaan tietojen mukaan samasta koulusta ja nuoret ovat keksineet varastelusta kisan. Vanninen työntekijöineen kuuli asiasta koululaisten vanhemmilta, joille lapset olivat kertoneen käynnissä olevasta varastelubuumista.

– Se selkeytti meille sitä, mitä olimme havainneet, mutta emme me tienneet, että se on jonkinlainen kilpailu.

FOTA43
Marko Vanninen laittoi kauppansa tuulikaappiin viestin reppuselkäisille koululaisille.

Kauppias on ollut asian tiimoilta yhteydessä sekä poliisiin että kouluun, joka on puolestaan ottanut asian vakavasti ja ollut yhteydessä oppilaiden vanhempiin. Vanninen otti myös omat keinot käyttöön ja ripusti kaupan eteiseen reput kieltävän kyltin.

Vannisen mukaan reppukielto on hillinnyt näpistelyä jonkin verran, mutta hän uskoo myös näpistelykilpailusta julkisuudessa käydyllä keskustelulla olleen osuutta asiaan.

– Sitä ei sitten tiedä jatkuuko se tämän jälkeen vai ei, Vanninen sanoo.

– Meillä käy hirveästi nuorisoa joka päivä kaupassa ja suurin osa käy varmasti ihan asiallisesti, hän lisää kuitenkin.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Keskisuomalainen.

Lisää aiheesta:

Vuodesta 1953 toiminut helsinkiläisliike on nyt päivisinkin lukittu: "Kyllä ihmiset ymmärtävät, kun heille kertoo, miksi""Käytännössä päivittäin vietiin": Kaupat piilottavat juomia ja siirtävät niitä lukkojen taakse – yksi tuote ylitse muidenHelsinkiläinen kauppias joutui piilottamaan juustot tiskin alle jatkuvan varastelun takia – taustalla huomattavasti laajempi ilmiö: "Tiedetään tasan tarkkaan, mitä haetaan" "Metsänpeikko" on jo yli vuoden ajan tunkeutunut ihmisten koteihin syömään ja nukkumaan Littoisissa – paikalliset huolissaan: "Teinipoikamme löysivät eteisestä vieraan naisen"Jäätelövaras jäi nolosti kiinni Helsingissä – Kauppias: "Jäimme rauhassa odottelemaan, että jätskit alkavat sulaa ja valua sääriä pitkin"IL: Lasten ja nuorten lisääntynyt näpistely huolettaa – ”Ilmekään ei värähdä, vaikka poliisi vie”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:05
    Kadonneet

    Poliisin Espoossa etsimä mies löytynyt

  • 00:01
    Suomi

    Suomalaisilta kysyttiin ajatuksia maan tulevaisuudesta: Karu tulos

  • Eilen21:07
    Kadonneet

    Oletko nähnyt tätä naista? Poliisilla etsintäoperaatio

  • Eilen20:38
    Yle

    Taloussanomat: Yle aikoo palauttaa työntekijöiden tulos- ja kannustepalkkiot

  • Eilen19:47
    Kulttuuri

    Taidetestaajien Keskinen: Balettiesitys olisi pitänyt keskeyttää