Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Törkeä rattijuopumus: Kotkan kaupunginjohtaja avoimena tilanteesta ja sairastumisestaan

Kotkan kaupunginjohtaja Esa Sirviö
Kotkan kaupunginjohtaja Esa SirviöJuha Metso Juha Metso/All Over Press
Julkaistu 12.09.2025 11:53(Päivitetty 12.09.2025 13:34)

MTV UUTISET – STT

Kotkan kaupunginjohtajaa Esa Sirviötä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta. Kaupunki kertoi asiasta tiedotteessaan perjantaina.

Kaupungin mukaan epäilty rattijuopumus on tapahtunut Sirviön ollessa vapaa-ajalla. Tiedotteessa ei kerrota tarkemmin, milloin ja missä epäilty teko on tapahtunut.

Kotkan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Sami Virtanen (sd.) sanoi perjantaina STT:lle, ettei hänellä ole tarkempia tietoja tapahtuneesta. Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Jouko Rauhala (kok.) ei puolestaan halunnut kommentoida asiaa STT:lle.

Sirviön kerrottiin syyskuun alussa jääneen virkavapaalle vakavan sairaustapauksen vuoksi. Perjantaina kaupunki kertoi, että hänen poissaolonsa on määrä jatkua lokakuun 5. päivään asti. Kaupungin mukaan Sirviö on päässyt sairaalahoidosta kotiin avohoidon piiriin.

"Sanktio lienee selvä"

Kaupunki kertoi perjantaina poissaolosta ja siihen liittyvistä tapahtumista aiempaa enemmän tietoja julkisuuteen. 

Myös Sirviö itse julkaisi perjantaina oman tiedotteensa, jossa hän taustoittaa tapahtumia.

Hän kuvailee tilannettaan "pakolliseksi pysähtymiseksi", jonka taustalla on loppuun palaminen ja siihen liittyvät oireet.

– Kaiken taustalla on useita eri tekijöitä, joista suurimpana on ollut täysin riittämätön huomio omaan hyvinvointiin sekä jaksamiseen ja palautumiseen jo pitemmän aikaa monista kehotuksista huolimatta, Sirviö kertoo tiedotteessa.

Hän sanoo, että kokonaisuudessa on traagisiakin piirteitä ja siihen liittyy itsetuhoisia ajatuksia. Hän viittaa myös epäiltyyn törkeään rattijuopumukseensa muttei kerro sen tarkemmin, missä ja milloin epäilty teko on tapahtunut.

– Tämä johti monenlaisiin tapahtumiin, joihin lopulta osallistui useita muita viranomaisia aina poliisista ylilääkäreihin. Osa tapahtumista päätyy aikanaan oikeuden arvioitaviksi, ja näistä rattijuopumuksesta tuleva sanktio lienee selvä, Sirviö sanoo.

Hän kuitenkin lisää saaneensa ajo-oikeutensa jo ehdollisena takaisin. Muutoinkin "asioiden korjaaminen" on hänen mukaansa aloitettu.

– Haluan kiittää myös Kymenlaakson psykiatrisen sairaalan henkilökuntaa hyvästä hoidosta ja ohjaamisesta tervehtymisen polulle, Sirviö sanoo tiedotteensa lopuksi.

Jatkosta keskustellaan ensi viikolla

Kotkan kaupungin mukaan Sirviö keskusteli tilanteestaan torstaina kaupunginhallituksen kanssa. Mukana oli myös kaupunginvaltuuston ryhmäpuheenjohtajia. 

Perjantaina asiasta kerrottiin yleisemmin valtuutetuille.

Puolueiden ryhmäpuheenjohtajien on määrä käydä tilannetta alustavasti läpi keskenään keskiviikkona 17. syyskuuta. Kaupunginhallituksen on puolestaan tarkoitus käsitellä asiaa 18.–19. syyskuuta.

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Virtanen sanoi perjantaina STT:lle, että keskusteluissa luultavasti nousevat esiin Sirviön edellytykset jatkaa virassaan.

Hän ei halunnut kuitenkaan kommentoida sitä, voisiko Sirviö jatkaa tehtävässään siinä tapauksessa, että tuomioistuin katsoisi hänen syyllistyneen törkeään rattijuopumukseen.

Lisää aiheesta:

Lasse Lehtosen paluu työmatkalta Brysselistä keskeytyi – tämä tiedetäänHumppilan kunta salasi kunnanjohtajan lähdön taustat – asiakirja paljastaa yöllisen selkkauksenPurra: Vornasen tapaus ikävä kolaus perussuomalaisten uskottavuudelle turvallisuuden puolestapuhujanaHelsingin ravintolajupakassa syyllistetty virkamies on viettänyt unettomia öitä: "En ole pyytänyt lahjusta missään tilanteessa"Pekka Katajan murhan yrityksestä epäilty ei suostu eroamaan, nyt koko kaupunginhallitus on eroamassa – puheenjohtaja avaa MTV:lle erikoista tilannettaJyväskylän kaupunginhallitus ehdottaa koko hallituksensa erottamista – taustalla Teemu Torssosen tapaus: "Tilanteeseen tulee puuttua välittömästi ja arvioida hallituksen luottamus"
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 14:37
    Rikosepäilyt

    Epäilty ryöstö eskaloitu murhan yritykseksi Espoossa – yhteensä 7 epäiltyä

  • 14:27
    Käräjäoikeus

    Valtorin ex-toimitusjohtajalle sakkoja virkavelvollisuuden rikkomisesta

  • 14:06
    Anneli Auer

    Puolustus Auerin lapsen arvesta otetusta UV-valokuvasta: "Syyttäjällä on sellainen ongelma, ettei kuvassa näy mitään" – MTV seuraa

  • 13:48
    Poliisi

    Tällainen on tyypillinen "peukkukuski" – poliisilta karu havainto liikenteestä

  • 12:55
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    Miestä epäillään yli 360 lapsen hyväksikäytöstä – useita satoja lapsia vielä tunnistamatta