43-vuotias irakilaismies sai Kymenlaakson käräjäoikeudessa syytteen taposta ja hautarauhan rikkomisesta. Syyttäjän mukaan 43-vuotias potki ja hakkasi 35-vuotiaan tuttavansa kuoliaaksi ja sen jälkeen käsitteli ruumista monin tavoin.
Teko tapahtui kerrostalossa 26. elokuuta 2018 Kotkan Haltijantie 8 A:ssa sijaitsevassa asunnossa. Tapposyytteen mukaan 43-vuotias löi ja potki uhrin kuoliaaksi.
Asunnossa oli riidelty ja tapeltu. Alakerran naapurit olivat kuulleet meteliä. Myös asunnon veriroiskeet viittasivat tappeluun.
Naapurit kuulivat myös vaikerointia ja korinaa. He soittivat poliisille, joka kävi oven takana illalla. 43-vuotias ei kuitenkaan avannut ovea ja poliisipartio poistui paikalta.
43-vuotias otettiin kiinni vasta noin kaksi kuukautta myöhemmin 23. lokakuuta.
Syytetty kiisti syytteet. 43-vuotiaan mukaan hän ei ole tehnyt väkivaltaa erittäin hyvälle ystävälleen, vaan tämä kohtasi odottamattoman äkkikuoleman kun he olivat riidelleet.
Syytteen hautarauhan rikkomisesta hän myönsi.
- Hän ei tiennyt, että meillä voidaan tehdä oikeuslääketieteellinen tutkimus, jossa voidaan selvittää kuolinsyy. Hän oletti, että jos hänen asunnostaan löytyy ruumis, niin hän on siihen syyllinen, 43-vuotiaan avustaja.
- Jos hän olisi sen tiennyt, hän olisi soittanut poliisille. Teon jälkeen hän oli lyönyt itseään ja vaikeroinut. Hän oli sokissa.
Olivat tuttavia
Syyttäjän mukaan epäilty ja uhri olivat tuttavia. He olivat tavanneet vastaanottokeskuksessa kuusi vuotta sitten. Itse tutkinta alkoi katoamistapauksena, kun uhrin puoliso ilmoitti katoamisesta poliisille.
Puoliso oli ollut 43-vuotiaaseen yhteydessä, mutta tämä ei ollut kertonut kuolemasta, vaan valehdellut puolisolle tavanneen uhrin Amiraalin huoltamolla syyskuun alussa.
Syyttäjän mukaan 43-vuotias syyllistyi myös hautarauhan rikkomiseen. 43-vuotias oli käsitellyt ruumista pahennusta herättävällä tavalla. Tarkoituksena oli peitellä rikosta.
Syyttäjän mukaan 43-vuotias osti teon jälkeisenä päivänä Tokmannilla sähkökäyttöisen puukkosahan ja jätesäkkejä. Hän siirsi uhrin auton toiseen paikkaan pois Haltijantien talon läheltä.
43-vuotias oli kaivanut metsikköön kuopan, jonne ruumis oli tarkoitus viedä, mutta hän ei jaksanut kantaa sitä. Näin hän oli päättänyt paloitella ruumiin.
