Kotimaista varhaisperunaa kauppoihin ennätysajoissa? Asiantuntijat vastaavat
Jepuan Peruna Oy:n tekemän markkinakatsauksen mukaan ensimmäiset varhaisperunat on istutettu tänä vuonna ennätysaikaisin, jo 8. maaliskuuta Rymättylässä.
Varhaisin perunasato saattaa kuitenkin epäonnistua yllättäen iskeneen takatalven vuoksi. Varhaisperunoiden istutus ja viljeleminen on pitkälti tuuripeliä: Jos säät ovat suotuisat, ensimmäiset perunat kaivetaan maasta jo toukokuussa, mutta pakkasten iskiessä varhaisperunat eivät idä kunnolla.
– Ensimmäiset perunat on jo kylvetty maahan, mutta aika näyttää, kuinka aikaisin perunoita saadaan, kommentoi perunantutkimusyhdistys Petlan tutkija Anna Sipilä.
– Jos säät jatkuvat tällaisina, niin voisi olettaa, että varhaisperunoita saadaan melko aikaisin. Jos hyvin käy, niin perunoita saadaan jo toukokuun lopulla, Sipilä sanoo.
Pro Peruna ry:n puheenjohtaja Saija Peltomaa arvioi, että viimeistään lakkiaispäiväksi on jo hyvin saatavilla varhaisperunoita.
– Jos keväästä tulee lämmin, niin sadon saaminen aikaistuu. Toukokuun lopussa tulee ainakin pieniä määriä varhaisperunaa kauppoihin, Peltomaa sanoo.
Varhaisperunoiden viljelyssä on isoja lajikekohtaisia eroja
– Suomessa ei ole kuin 3-4 lajiketta, joita voidaan viljellä varhaiseen ajankohtaan. Näiden lajikkeiden kasvurytmi on jopa puolet nopeampi, kuin monen muun, Peltomaa kertoo.
Säiden ollessa suotuisat varhaisperunaa voidaan nostaa maasta jo 40-50 vuorokauden kuluttua kylvämisestä.
– Yleensä puhutaan 60 vuorokaudesta, mutta 40-50 päivääkin voi riittää. Tähän vaikuttaa sää, ja se, että onko pelto katettu jollain, kuten harsolla tai muovilla. Harson tai muovin alla perunoilla on lämpimämmät olosuhteet kasvaa, Peltomaa sanoo.
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
19:02
Liverpool-fanien lento peruttiin – hätkähdyttävä kyyti vei kannattajajoukon Mestarien liigan finaaliin: "Näimme matkalla muutaman delfiinin"
-
18:59
MTV seuraa: Leijonille etsitään finaalivastustajaa – Kanada rynnisti tasoihin erän loppuhetkillä
-
18:52
Macronilta ja Scholzilta yli tunnin puhelu Putinille – yrittivät taivutella Venäjää tulitaukoon Ukrainassa
-
18:50
Rodeohärkä sai esityksestä tarpeekseen ja siirtyi näyttävin elein VIP-katsomoon: "Se hyppäsi aidan yli kuin gaselli konsanaan"
-
18:48
Sami Vatanen letkautti brutaalin heiton maalistaan – Leijonilla nyt todella harvinainen sauma MM-kotikisoissaan: ”Niin ainutlaatuista”
-
18:45
Kehuttu Leijonat-pakki joutui katsomoon – Jukka Jalonen kertoo, miksi
-
18:43
Tshekin supertähteä hakattiin heti kuin vierasta sikaa – nämä Kanadan tylyt otteet kostautuivat
-
18:41
MTV:n pitkäaikainen kirjeenvaihtaja Helena Petäistö vihittiin Oulun yliopiston kunniatohtoriksi
-
18:20
Sakari Pietilä joutui hautaamaan Miisa-tyttärensä alkuvuodesta: "Minulla on kauniita muistoja ja elän niiden kanssa"
-
18:15
Ferrari valtasi eturivin Monacossa, Red Bull -kuskin virhe päätti aika-ajot ennenaikaisesti – MTV seurasi
-
18:09
Dramaattinen päätös aika-ajoille! Leclerc ylivoimaisesti paalulle, Bottakselle karvas pettymys
-
18:05
Leijonien tähtihyökkääjä naulasi ällistyttävän komean osuman – tätä täydellisemmin ei voi enää sijoittaa: "Lähti hyvin kyllä"
-
18:04
Jukka Jalonen ärähti NHL:n suuntaan – "Täytyy olla aika onneton asiantuntija, jos ei ole nähnyt sitä"
-
17:31
Paraneeko ylipainoisen miehen hedelmällisyys laihduttamalla? Tutkimus selvitti
-
17:28
Leijonien NHL-tähti Miro Heiskanen sai jo kritiikkiä niskaansa – vastaus oli mitä mainioin: "Se on ollut itselleni sellainen juttu"
-
17:24
Huomasitko? Leijonien Sami Vatanen niitattiin sikamaisesti, "Mörkö" Anttilalla erikoinen tanssipartneri
-
17:22
Suomi finaaliin! Tampereella riemuittiin Suomen 4–3-voitosta USA:sta: "Voitolla yöhön"
-
17:10
Muonionjoen ja Tornionjoen tulvahuiput pian käsillä – jokien pinnat nousseet myös Etelä-Suomessa
-
17:04
Jukka Jalonen hehkuttaa Leijonien osoittamaa sitkeyttä – "Ei ole lasten leikkiä"
-
16:57
Ukraina: Länsimaiden aseapu saapunut, Putin sanoo olevansa valmis etsimään ratkaisuja ukrainalaisviljan viennistä – MTV seuraa sotaa
-
Lataa lisää