Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koska on parhaat talot rakennettu? Asiantuntija vastaa

Lehtikuva
Julkaistu 24.09.2014 11:51

MTV LIFESTYLE

Alan asiantuntijan mukaan parhaat talot rakennettiin 2000-luvun alussa.

Suomessa rakennetaan vuosittain noin 10 000 - 15 000 pientaloa. Rakennustavat ja -ratkaisut ovat vaihdelleet eri vuosikymmeninä. Kaikki niistä eivät ole olleet toimivia mutta ongelmat on havaittu vasta vuosikymmeniä myöhemmin. 

Rakennusmestari Marit Laurinkoski Matti Eklund Oy:stä toteaa, ettei voida arvioida absoluuttisesti, koska taloja on rakennettu parhaiten. 

– Talot vanhenevat ja eri aikakausina rakennettuja taloja ei voi verrata keskenään. Jokainen talo on yksilö. Näkemykseni mukaan parhaiten rakennettuja taloja on tehty kuitenkin vuoden 2000-2010 välisenä aikana, eli sen jälkeen kuin rakentamismääräyskokoelman märkätilaa koskeva C 2 ”Kosteus” astui voimaan. 

Laurinkoski puhuu kokemuksella, sillä hänellä on pitkä kokemus muun muassa rakennuttajatehtävistä, uudiskohteiden valvontatehtävistä, kosteusvauriokohteiden korjaustöiden suunnittelusta ja valvonnasta sekä rakentamisen laadun arvioinnista.

Laurinkoski sanoo, että vuoden 2010 jälkeen kiristettiin energiamääräyksiä, eikä uusien määräysten edellyttämiä rakenneratkaisuja tutkittu tarpeeksi ennen kuin määräykset astuivat voimaan. 

– Kukin rakentaja on taas yksi koerakentaja joka maksaa viulut, eikä voida olla varmoja, että ratkaisu on toimiva. Ensin rakennetaan ja sitten vasta tutkitaan, eli mennään väärin päin taas kerran.

Lisää aiheesta:

Varo sudenkuoppaa asuntokaupoilla! Tämä tulee tietää kuntotarkastuksestaSadat taloyhtiöt eivät saa pankeilta lainaa peruskorjauksiin – osa kohteista niin huonossa kunnossa ettei korjaaminen kannataTietyn aikakauden omakotitalot ovat nyt erityisen kysyttyjä – kymppitonnien virhe uhkaa hätäistä ostajaaUuden asunnon ostajan sinisilmäisyys voi kostautua – yksi asia kannattaa tehdä aina ennen kaupantekoaKoulujen katot romahtaneet käsittämättömästi yksi toisensa jälkeen – alan ammattilaisilta tyly viesti: "Kiire ja kireä budjetti houkuttelevat menemään sieltä, mistä aita on matalin"Asuntomessuilla esillä olevat innovaatiot torjuvat sisäilmaongelmia jo etukäteen
AsuminenRakentaminenRemontointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Asuminen
  • ke01:30
    Omistusasuminen

    Omistusasunnon saa nyt valtion tukemaa vuokra-asuntoa halvemmalla – "Ei mitään järkeä"

  • ma13:15
    Ranska

    Tiesitkö? Asuntokauppajärjestely Ranskassa on kuin vedonlyöntiä myyjän kuolemasta

  • 4.9.07:22
    Kela

    Kelan kehotus ei toiminut: Vain harva toimeentulotukea saava vaihtoi halvempaan asuntoon

  • 3.9.15:57
    Rakentaminen

    Rakennusliitto: Hallituksen riihipäätös voi nostaa asuntojen hinnat pilviin

  • 30.8.19:08
    Sisustus

    Sisustusintoilija listasi viisi asiaa, joita ei haluaisi omaan kotiinsa