Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronavirusepäily maksoi 3000 dollaria floridalaismiehelle – terveysviranomaiset: Viruksen rantautuminen Yhdysvaltoihin on vain ajan kysymys

2:35Yhdysvalloissa kansalaisten heikot vakuutukset nostavat kynnystä hakeutua koronavirustesteihinMTV Uutisten kirjeenvaihtaja Mari Karppinen kertoi Viiden jälkeen -ohjelmassa Yhdysvaltojen varautuvan koronaviruksen leviämiseen.
Julkaistu 27.02.2020 17:55

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Mari Karppinen kertoo, että Yhdysvalloissa varaudutaan koronaviruksen rantautumiseen, mutta yksittäiset ihmiset suhtautuvat vastahakoisesti hoitoon ohjautumiseen, vaikka epäilisivätkin koronaviruksen oireita. Syy löytyy maan terveydenhoitojärjestelmästä.

Karppinen seuraa tilannetta Washingtonissa ja hänen mukaansa koronavirusta ei vielä pelätä Yhdysvalloissa. Hymykin on herkässä.

– Täällä ollaan enemmänkin odottavassa tunnelmassa kuin missään paniikissa. Osa yrittää peittää hermostuneisuutta vitsailemalla. Ihmiset, jotka aivastelevat julkisella paikalla, saavat kuulla koronavitsejä, Karppinen kertoo.

"Kyse on siitä, milloin se leviää"

Terveysviranomaisten mukaan on vain ajan kysymys, milloin koronavirus löytää tiensä Yhdysvaltoihin.

– Hymy saattaa hyytyä, sillä terveysviranomaiset ovat varoittaneet, ettei ole enää kysymys siitä, leviääkö tauti tänne, vain enemmänkin siitä, milloin se leviää ja kuinka pahasti. Sairaaloita ja kouluja on jo kehotettu varautumistoimiin, Karppinen sanoo.

Sairastamisesta voi saada ison laskun

Henkilökohtaisella taloudella on sairauden koittaessa suuri merkitys. Sairastaminen voi tulla kalliiksi.

– Monella amerikkalaisella on heikko terveysvakuutus ja jos oireita ilmaantuu, niin harva uskaltautuu lääkäriin hakemaan hoitoa.

Karppinen kertoo tavanneensa floridalaismiehen, joka oli matkustanut Kiinassa ja saanut oireita.

– Hän meni lääkäriin ja lopulta selvisi, että hänellä oli vain tavallinen flunssa. Mies sai maksettavakseen yli kolmen tuhannen dollarin laskun ja lisäksi palkattomia sairauslomapäiviä. Tästä syystä moni amerikkalainen välttää viimeiseen asti sitä, että menisi hoitoon.

Lisää aiheesta:

Deltamuunnos moninkertaisti Yhdysvaltojen päivittäiset koronakuolemat – viikoiksi teholle joutunutta Erickiä kadutti heikoimmilla hetkillä yksi asia: "Ota se typerä..."Rokotekriittisyys jarruttaa rokotustahtia Yhdysvalloissa – saattaa innoittaa myös Suomen rokotevastaisiaYhdysvalloissa kaikkia kehotetaan nyt suojaamaan kasvot – presidentti Trump ei aio noudattaa suositustaYhdysvalloissa muhii korona-aikapommi: Työntekijöillä ei ole Suomen kaltaista turvaverkkoa, moni menee sairaana töihin – Kiinasta palannut insinööri teki flunssatestin ja sai yli 3000 dollarin laskunVenäjällä yli 20 000 ihmistä tarkkailussa koronavirusepäilyn vuoksi, kiinalaiset Pietarissa: "Ihmiset kaikkoavat ympäriltämme"Suomalaisasiantuntija Kiinan koronaviruksesta: Etenee poikkeuksellisen nopeasti ja tarttuu helpommin kuin pelätty sars
KoronavirusYhdysvallatVakuutuksetRahaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella