Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvalloissa kaikkia kehotetaan nyt suojaamaan kasvot – presidentti Trump ei aio noudattaa suositusta

1:27Hiljaista on! Maailman suurimmat metropolit ammottavat tyhjyyttään – tältä näyttää ikoniset turistikohteet puolenpäivän aikaanHiljaista on! Maailman suurimmat metropolit ammottavat tyhjyyttään
Julkaistu 04.04.2020 05:25

MTV UUTISET – STT

Yhdysvalloissa koko kansaa kehotetaan nyt suojaamaan kasvonsa ulkona ollessaan, kertovat kansainväliset mediat.

Yhdysvaltain tautikeskuksen suosituksesta kertoi presidentti Donald Trump päivittäisessä koronavirustilannekatsauksessaan. Presidentti sanoi tilaisuudessa, ettei itse aio suojata kasvojaan ja että kyseessä on vain suositus, kirjoittaa New York Times. 

Trump sanoi, että hengityssuojat tulisi jättää terveydenhuollon ammattilaisille ja etteivät suojat korvaa turvaväliä toisiin ihmisiin. Brittilehti Guardian kirjoittaa, että suojaamalla kasvonsa suojaa enemmänkin muita kuin itseään tartunnalta.

Päivää aiemmin New Yorkin kaupungin pormestari Bill de Blasio kehotti kaikkia suojaamaan kasvonsa ulkona esimerkiksi huivilla. Tuolloin hän korosti, että hengityssuojat tulisi jättää terveydenhuollon työntekijöiden käyttöön.

– Sen ei tarvitse olla ammattilaisten hengityssuoja. Itse asiassa emme halua teidän käyttävän sellaisia ​​suojia, joita tarvitaan ensiavussa ja joita terveydenhuollon työntekijämme tarvitsevat. Älkää käyttäkö niitä, de Blasio sanoi.

Lue myös: MTV seuraa koronan leviämistä maailmalla: Tanskassa hoitohenkilökuntaa sairastunut väärien testitulosten vuoksi – Ruotsissa 333 kuollut virukseen

Yhdysvalloissa koronaviruksen on saanut yli 270 000 ihmistä perjantai-iltaan mennessä Yhdysvaltojen itärannikon aikaa. Maassa on todettu eniten tartuntoja koko maailmassa. Testauskäytännöt myös vaihtelevat ympäri maailman. 

Johns Hopkinsin yliopiston tilastojen mukana lähes 7 000 ihmistä on kuollut viruksen aiheuttamaan tautiin Yhdysvalloissa. New York on ollut jo jonkin aikaa maan tartuntakeskittymä.

Aikaisempi linja mukaili WHO:ta

Yhdysvalloissa on tähän asti ohjeistettu, että kasvoja ei tarvitse suojata ellei ole sairas tai tekemisissä sairastuneiden kanssa.

CNN kirjoittaa, että viranomaisten mukaan suojan käyttäminen on voinut suurentaa mahdollisuutta saada koronavirustartunta. Useat asiantuntijat ovat sanoneet, että suojainten riski liittyy erityisesti siihen, ettei oikeanlaisesta hygieniasta välttämättä pidetä huolta.

Yhdysvaltain linja on ollut Maailman terveysjärjestö WHO:n mukainen.

Lue myös: Kasvomaski käyttöön vai ei? Omatekoisesta maskista voi olla enemmän haittaa kuin hyötyä – tehokkain ase koronaa vastaan kiteytyy kolmeen seikkaan

Britannian yleisradioyhtiö BBC kirjoitti muutama päivä sitten, että WHO:n paneeli on aikeissa tarkastella hengityssuojalinjausta. Paneelin puheenjohtaja David Heyman sanoi BBC:lle, että paneeli aikoo keskustella uusien näyttöjen valossa linjauksesta.

Asiantuntijoilla ympäri maailmaa on erilaisia näkemyksiä siitä, kuinka hyvin hengityssuojat suojaavat koronavirustartunnalta. Toisaalta monissa sairaaloissa on ollut jo nyt pulaa hengityssuojista. Huolena on ollut, että jos ihmiset alkavat käyttää suojia kauppareissuillaan, niitä riittäisi vieläkin vähemmän terveydenhuollossa työskenteleville.

Lue myös: Amerikkalainen vanhus parani koronasta samalla viikolla, kun hän täytti 104 vuotta – kertoo niukkasanaisesti olostaan

Korvauksia vakuutuksettomien hoidosta

Trump kertoi myös, että sairaalat tulevat saamaan korvauksia, jos he hoitavat koronavirustartunnan saaneita, joilla ei ole sairausvakuutusta, kirjoittaa Washington Post.

Kongressi myönsi viime viikolla 100 miljardia dollaria rasittuneiden terveydenhuoltolaitosten tukemiseen. Lehti kirjoittaa, että vakuutuksettomien hoitoon käytetään osaa näistä varoista.

Yhdysvaltain terveydenhuoltojärjestelmä perustuu vahvasti sairausvakuutuksiin, joihin monella ei ole varaa. Terveydenhuoltomaksut ovat korkeita, mikä taas jättää ihmisiä hakeutumasta hoitoon.

Lisää aiheesta:

Synkät lukemat Yhdysvalloista: Jälleen yli 60 000:n uuden tartunnan päivä – Trump syyttää Meksikoa ja mielenosoituksiaTrump: Koronakriisi menee pahempaan suuntaan ennen tilanteen paranemistaTrump maalaili koronarokotetta vuoden loppuun mennessä, mutta arveli Yhdysvaltojen selviävän ilmankin – "Monilla ihmisillä ei ole rokotetta, virus tulee ja he selviävät"USA:n koronatoimia johtava ryhmä aiotaan lakkauttaa – varoituksista huolimatta maassa keskitytään avautumiseenNew York pysyy kiinni huhtikuun loppuun asti – kaupungissa todettu reilusti yli 120 000 koronavirustartuntaa: "Nyt ei ole aika olla löyhä"Yhdysvalloissa muhii korona-aikapommi: Työntekijöillä ei ole Suomen kaltaista turvaverkkoa, moni menee sairaana töihin – Kiinasta palannut insinööri teki flunssatestin ja sai yli 3000 dollarin laskun
KoronavirusTrumpin YhdysvallatYhdysvallatDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella