Koronaviruksen viimeisimmät nimetyt variantit lambda ja myy eivät tämänhetkisen tiedon mukaan ole pahentamassa pandemiaa. Asiantuntijat ovat arvioineet, että lambda ja myy eivät tule syrjäyttämään maailmalla ja Suomessa kiertävää deltamuunnosta.
Helsingin yliopiston zoonoosivirologian professori Olli Vapalahti kertoo, että kaikkien muiden virusmuunnosten osuus uusissa koronatartunnoissa on laskenut maailmanlaajuisesti. Deltasta on tullut hallitseva kaikkialla.
– Delta on niin tehokas, että se ikään kuin on tähän mennessä vienyt tilan näiltä muilta varianteilta. Näyttää siltä, että deltavariantti on tässä voittaja, ja muista ei tällä hetkellä ole samanlaista uhkaa, Vapalahti kuvailee.
Herkemmin tarttuvan ja leviävän deltan on myös arvioitu olevan niin vahva, että se voi mahdollisesti estää uusien uhkaavien virusmuunnosten syntymisen.
Deltaa on todettu tähän mennessä yli 185 maassa. Perussa joulukuussa ensimmäisen kerran havaittua lambdamuunnosta ja tammikuussa Kolumbiassa havaittua myymuunnosta on puolestaan löydetty yli 40 maassa, pääasiassa Etelä-Amerikassa.
Virusmuunnoksia seuraavan Gisaid-tietokannan mukaan Suomessa on todettu kolme myyn aiheuttamaa koronatapausta, lambdaa ei ole todettu.
Viruksille on tyypillistä, että ne muuntuvat koko ajan. Valtaosa koronan virusmuunnoksista ei kuitenkaan aiheuta syytä huoleen.
"Rokotteet näyttävät rajoittavan uusien varianttien syntymistä"
Tutkimusten mukaan käytössä olevat koronarokotteet suojaavat hyvin vakavalta koronataudilta myös tunnettujen varianttien aiheuttamissa tartunnoissa.