Koronakurimuksestaan vapautunut norjalainen pääsee viimeisellä mahdollisella hetkellä irti – kultasuosikki raastavassa olympiakoitoksessa

8:06imgKatso videolta Jari Isometsän summaus parisprinteistä.
Julkaistu 17.02.2022 06:50
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Zhangjiakou

matti.nyrhinen@mtv.fi

@MattiNyrhinen

Norjalainen Simen Hegstad Krüger hiihtää Pekingin olympialaisissa vain yhden matkan. Muut kisat eivät olleet mahdollisia.

Krüger antoi Italiassa valmistavalla leirillä positiivisen koronatestituloksen, ja joutui jäämään Eurooppaan tuskaiseen odotustilaan. Nyt hän on kisapaikalla Zhangjiakoussa ja hiihtää odotetusti lauantaina miesten osalta hiihtokisat päättävän 50 kilometrin kisan.

LUE MYÖS: Iivo Niskanen täräytti: Olympialaiset saattavat olla ohi!

Norjalainen on ainakin tuoreessa kunnossa, ja häntä pidetään suurimpana voittajasuosikkina vapaan hiihtotavan kilpailuun.

– Olen todella iloinen, että olen vihdoin täällä. Odotus Italiassa oli pitkä, joten odotan innolla pääseväni vihdoin kilpailemaan näillä raskailla laduilla. Uskon olevani fyysisesti hyvin valmistautunut. En koe, että tauti olisi tuonut takapakkia, joten toivon olevani kunnossa taistoon, Krüger sanoi olympiakylässä torstaina.

Neljä vuotta sitten Krüger voitti yhdistelmäkisan ja oli vapaan 15:lla toinen. Vuosi sitten hän oli perinteisen viidelläkympillä MM-kolmonen. Tämän kauden maailmancupissa 28-vuotias norjalainen on voittanut kaksi vapaan hiihtotavan 15 kilometrin kisaa.

LUE MYÖS: Johannes Kläbolta paksua tekstiä Iivo Niskasesta

Zhangjiakoun raskaat ladut ovat tehneet monelle tepposet, joten mikään itsestäänselvyys menestyminen ei ole. Etenkin, kun kyseessä on äärimmäinen matka. Krüger ei sattuneesta syystä ole hitaalla baanalla vielä kisannut.

– En ole oikeastaan huolissani. Minulla on ollut riittävästi toipumisaikaa. Toki keli on kylmä ja siihen pitää varautua. Näiden olympialaisten valmisteluissa on varauduttu siihen, että rata on raskas ja sää kylmä. Sitä on odotettu ja siihen on valmistauduttu.

– Olen harjoitellut täällä jo melkein viikon ja minulla on hyvä kuva laduista. Uskoisin, että olen valmis.

Norjan muut miehet viidellekympille ovat Sjur Röthe, Johannes Hösflot Kläbo ja Hans Christer Holund. Kisojen seuraaminen sivusta on ottanut koville.

– Mielialani meni ylös-alas. Välillä oli hankalaa, ajattelin että mahdollisuuteni päästä tänne ovat pienet, Krüger kertoi.

Suomelle kisoista kolme mitalia hankkinut Iivo Niskanen ei ole varma, osallistuuko miesten päätösmatkalle.

Tuoreimmat aiheesta

Peking 2022