Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Korona sulkemassa Uudenmaan muusta Suomesta – sotkisi monen arjen

Julkaistu 25.03.2020 18:16

MTV UUTISET

Uudenmaan eristäminen saattaa vaikuttaa myös monen työmatkalaisen arkeen. Esimerkiksi maakunnan pohjoisosassa sijaitsevalle Hyvinkäälle tullaan töihin Kanta-Hämeen puolelta. Eristys saa ymmärrystä, mutta aiheuttaa työntekijöissä myös huolta. MTV Uutiset kävi kysymässä Hyvinkäällä, miten mahdollinen eristys vaikuttaisi arkeen.

Hankkijan myyjä Jenni Keskitalo kulkee päivittäin 30 kilometrin työmatkan Hausjärveltä Hyvinkäälle. Samalla ylittyy myös maakuntaraja Kanta-Hämeen ja Uudenmaan välillä. 

– Ensimmäisenä tuli tietysti mieleen, että ei pääse kulkemaan töihin. Mutta jos päätös tulee, niin katsotaan sitä sitten, miten työt hoidetaan ja onko se edes mahdollista, Keskitalo sanoo.

Hankkijalla osa on siirtynyt etätöihin, mutta kaikille se ei ole mahdollista. Yksi heistä on varastotyöntekijä Janne Lahikainen (kuvassa yllä).

–Ei täällä pysty oikein varaosia etänä keräämään tai muutenkaan tätä hommaa tekemään. Osia tulee, pitää purkaa autoa. Ei niitä pysty etänä tekemään.

Työmatkalaisten mahdollinen rajaaminen eristyksen ulkopuolelle oli ainakin vielä iltapäivällä epäselvää. Uusimaa on Suomen talouden veturi ja selvästi väkirikkain maakunta. Liikennettä riittää niin raiteita kuin maanteitäkin pitkin. Eristäminen muusta maasta olisi ennenkuulumatonta, mutta saa kannatusta ainakin Hyvinkäältä.

– Otetaan vaan kaikki konstit käyttöön, ettei se leviä. Kaikki vaan konstit käyttöön, kommentoi Pasi Raivio.

Anneli Jokinen on samoilla linjoilla.

– Niitä tapauksia on niin paljon nimenomaan Uudellamaalla, että olen ihan samaa mieltä.

Hyvinkääläisen Krista Kattaisen sukulaisia asuu muualla Suomessa.

– Meidän perhe on Kokkolan suunnalta ja ikäväähän se on, että sukulaiset ovat siellä. Vanhempi väestö on kuitenkin riskiryhmää, niin ei sinne joka tapauksessa mentäisi. Ollaan sanottu, ettei saa tännekään tulla.

Lue myös: MTV seuraa koronatilannetta: Suomessa jo lähes 900 tartuntaa 

Lisää aiheesta:

Hus-ylilääkäri: Koronatilanne Virossa on todettua rajumpi, pahimmin vuotanut raja on uhka Suomelle – "Lainsäädäntö ei ole ollut kunnossa"Korona on pitänyt ihmiset varpaillaan koko Suomessa: "Koko ajan pikkupelko päällä siitä, että joku sairastuu"Lapin ylilääkäri ei usko, että Ruotsin rajalle saadaan mittavaa testausta – väläyttää ideaa Pohjois-Ruotsista turvallisena matka-alueena: "Karanteenissa täytyy pysyä kaikin keinoin"Uudenmaan eristämisen purkamista suunnitellaan – politiikan toimittaja uskoo hallituksen olevan pulman edessä: "Ihmisille täytyy saada tieto, että koronatilanne on yhä hyvin akuutti"Helena, 73, päätti jäädä Espanjaan odottamaan pandemian loppua – ei harkitse lähtöä Suomeen: "En voi ajatella, että menisin tartuttamaan alaikäiset lapsenlapseni"Sairaanhoitajana työskentelevä Aino Katri kertoo, millaista on kohdata mahdollisia koronatartunnan saaneita: "Kyllä tässä on pientä huolta..."
KoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • ti06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"