Virossa koronatartunnat ovat räjähtäneet viime päivinä käsiin. Husin ylilääkärin mukaan Viron tilanne on vakava.
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin ylilääkärin Asko Järvisen mukaan Viro on tällä hetkellä Euroopan pahimpia koronapesäkkeitä.
– Positiivisten testien määrä on huomattavan korkea. Todennäköisesti maassa on myös alidiagnostiikkaa, eli siellä on korkeampia lukuja kuin nyt näkyy.
Järvisen mukaan kaikista maista Virosta on eniten liikennettä Etelä-Suomeen, joka luo uhan koko maahan. Hänen mukaansa uhka kuitenkin toteutui jo alkuvuodesta, sillä nyt liikenne rajan yli on hiipunut ainakin jonkin verran.
Lue myös: Suomeen saapui viime viikolla laivalla yli 6000 ammattikuljettajaa, joilta ei vaadittu koronatestiä – matkustajat hämillään, miten ja ketkä Suomeen pääsevät
Myös Ruotsin koronatilanne on puhuttanut Suomessa asti. Järvisen mukaan maasta ei ole niin suurta liikennevirtaa Suomeen, tai ainakaan Etelä-Suomeen.
– Pohjois-Ruotsissa tauti on ollut enemmän paikallinen ja siellä on ollut merkittäviä ryvästymiä. Pidän Viroa Suomelle jatkuvan yhteyden takia merkittävämpänä uhkana.
Miten testauksen kanssa pitäisi toimia?
Järvisen mukaan todennäköistä on, että Viron raja ja ylipäätänsä Baltia on se alue, josta Suomen raja on ”vuotanut” eniten.
