Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KOMMENTTI: Sipilän prosessikaavio julki!! Katso kuvat!!

www.jannetorikka.fi
Julkaistu 15.05.2015 10:34
Toimittajan kuva

Mari Haavisto

mari.haavisto@mtv.fi

@Mari_Haavisto

Diplomi-insinööri, keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä muodostaa parhaillaan hallitusta. Toimittajat ovat saaneet tottua Sipilän insinööripuheissa jo muun muassa prosessikaavioon, aikataulusuunnitelmaan ja johtoryhmään.

Helatorstaina Sipilä sai selittää tiedotustilaisuudessa, mitä hänen viljelemänsä termi ”iterointi” tarkoittaa.

– Iterointi. Sehän nyt on päivän selvää, mitä iterointi tarkoittaa. Iterointi tarkoittaa sitä, että… Mikähän se on suomennos iteroinnille? Merkitys on kyllä selvä. Se suppenee se asia kohti tavoitetta. … Tais olla insinööritermi tuokin, Sipilä naureskeli hyväntahtoisesti toimittajajoukolle.

Sipilä on vetänyt hallitusneuvottelut aikaisemmasta poiketen. Jos aikaisemmin hallitusneuvottelut ovat edenneet hallinnonaloittain eli ministeriökohtaisesti, tällä kertaa edetään asiat ja haasteet edellä. Ministeriökohtaiset neuvottelut käydään vasta juuri ennen hallituksen muodostamista. Sipilä on myös aikaisemmin sanonut tuovansa hallitukseen johtamisoppeja yritysmaailmasta.

Sipilän neuvottelutyyliä on kiitelty kautta linjan. Hallituskumppaniehdokkaat Soini ja Stubb ovat ylistäneet Sipilää imelyyteen asti. Eilen presidentti Niinistökin sanoi, että nyt on hallitusneuvotteluissa tekemisen meininkiä.

Tänä aamuna Smolnaan tullessaan Sipilä valotti neuvotteluaikataulua ja kertoi, että talouskorit julkistetaan tiistain tai keskiviikon aikana. Vastaus tuli kuin tykin suusta, eikä ihme, sillä Sipilän mukaan ”korit ovat silloin aikataulusuunnitelmassa”. Kysymykseen, mitä tänään on Sipilän aikataulusuunnitelmassa, toimittajat saivat vastauksen:

– No mä näytän sitten tämän prosessin jälkeen teille koko sen aikataulun!

Prosessikaaviosta on jo leikkimielisesti vuodettu kuvia Twitteriin. Hallitusneuvotteluiden jälkeisistä kuvioiden julkistamisesta tulee todennäköisesti kakkarankaltainen julkisuustempaus.

Asia ei kuitenkaan ole näin yksioikoinen. Voiko maata johtaa kuten yritystä?

Ja nyt se perinteinen lopetus. Nähtäväksi jää… miten Sipilän tyyli toimii, kun riitely alkaa. Puolueiden arvokysymykset kun eivät prosessikaavioilla muuksi muutu.

Lisää aiheesta:

Pöllöraati summaa hallituksen budjettiiviikon: “Koronan vuoksi hallitus sai tehdä sitä enemmän mitä se olisi halunnut muutenkin”Pöllöraati: Keskustan vastahanka kehysriihessä on show'ta – "Haluavat näyttää, että punavihreät puolueet eivät heitä komentele"Vesa Kallionpään kommentti: Pitihän se arvata – hallituksen alfa-naiset ovat jo avoimesti tukkanuottasillaKommentti: Hallitusneuvottelut kuulostavat Viisikon kivalta eväsretkeltä – onko keskustasta ilonpilaajaksi ja ennustavatko Kaikkosen otsarypyt hallituksen linjan tiukkuutta?Kolumni: Kuka muistaa vielä Sipilän, jota sai potkaista polveen? Keskusta pelkää jäävänsä eduskuntavaalien statistiksiJussi Kärjen kommentti: Sipilä lausui dramaattiset sanat, mutta vielä ei ole syytä hyppiä seinille
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:23
    Lahti

    Ainakin 45 auton kolari Lahden jääsumussa – turmia ympäri maata, pelastuslaitokselta tiukka ohje

  • 11:14
    Liikenneonnettomuudet

    Tampereellakin suuri ketjukolari – 15 autoa, 25 ihmistä

  • 10:08
    Liikenneonnettomuudet

    Kaksi kuollut liikenteessä Virroilla

  • 08:19
    Veikkaus

    Veikkaus ostaa näkyvyyttä Metan alustoilla – Poliisihallitus selvittää

  • 08:18
    MTV Uutisextra

    Grahn-Laasonen MTV:lle: Selvityksessä järeämpi hoitokeino huumeongelman ratkomiseksi – "Tulen esittämään hallituksen sisällä"