Edustamani Tiktok-sukupolvi on luonut kansantaudin, joka käy yhteiskunnallekin yhä kalliimmaksi. Liike olisi yllättävän halpa lääke – kysykää vaikka 97 vuotta täyttäneeltä Solelta, kirjoittaa Asian ytimessä.doc-sarjan dokumentaristi Anton Aaltio.
Kaikki ihmiset eivät syystä tai toisesta pääse liikkumaan, vaikka haluaisivat. Toiset puolestaan eivät halua, vaikka pääsisivätkin. Kumpaan näistä sinä kuulut?
Todennäköisesti jompaankumpaan. THL:n mukaan nimittäin miehistä vain alle 46 prosenttia ja naisista 38 prosenttia liikkuu riittävästi.
Kyseisen liikuntasuosituksen "riittävän liikkumisen" kriteeritkään eivät vielä päätä huimaa, tuskin saavat hengästymään: liikut riittävästi, jos syke kohoaa viikossa vähintään kaksi tuntia ja 30 minuuttia tai hengästyttävästi tunti ja 15 minuuttia.
Ihmisillä on erilaisia elämäntilanteita, eikä riittävä liikkuminen ole aina mahdollista. Liikkumattomuudesta on kuitenkin jo pitkään puhuttu Suomessa kansantautina – ja kalliina sellaisena. UKK-instituutti on laskenut, että vuosittain liikkumattomuuden kustannukset ovat yli kolme miljardia euroa.
Todelliset kustannukset sen sijaan ovat sellaisia, joita ei valuutassa voi mitata.