Kansalaiset ovat antaneet SDP:lle ja pääministeri Antti Rinteelle myrskyvaroituksen, kirjoittaa MTV uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki. SDP:n kannatus kyykkäsi 15,6 %:iin ja Ylen tuoreessa mielipidemittauksessa SDP on vasta kolmantena.
Pääministeri on työnsä puolesta paljon julkisuudessa. Antti Rinteen kuherruskausi julkisuuden kanssa on jäänyt lyhyeksi. Budjettiriihi runnottiin läpi päivässä, mutta muutoin Rinteen meno on ollut haparoivaa.
Työllisyystavoitteiden avaaminen, Postin palkkakiista, hoitajien palkkaodotukset, EU-rahoituksen kytkeminen EU:n oikeusvaltioperiaatteeseen tukirahojen väärinkäytöksissä ja korruptiossa ovat näkyviä ulostuloja, joissa on ollut sama kaava. Rinteen ulostulot ovat usein jääneet epäselviksi tai muuttuneet, kun asioita on pengottu tarkemmin.
0:43

