Pekka Rinne pelaa jääkiekkouransa parasta NHL-kautta, mikä saattaa tuoda 35-vuotiaalle suomalaismaalivahdille palkintotulvan kauden päätteeksi.
Jo viime kaudella Predatorsin Stanley Cupin finaaleihin johdattanut Rinne on nostanut tasoaan entisestään, ja Nashville on ehdoton mestarisuosikki myös tänä keväänä. Maanantaina Rinne summasi kauden 40. voittonsa ja teki seuraa Martin Brodeurille, Miikka Kiprusoffille, Braden Holtbylle, Jevgeni Nabokoville, Jacques Plantelle ja Terry Sawchukille listalla, jonka maalivahdit ovat torjuneet vähintään 40 voittoa ainakin kolmella eri kaudella.
Tästä päästäänkin palkintoihin. Rinteen mahdollisuuksista parhaan maalivahdin Vezina-pystiin on spekuloitu jo jonkin aikaa. Rinne on ollut ehdolla kolmesti, mutta jäänyt joka kerta tyhjin käsin. Tällä kaudella tuon tilaston on muututtava, sillä Rinteellä on huippuvahdeista rautaisimmat torjuntalukemat ja Nashville jyrää liigan kärjessä.
"Nashvillen pelaaja ei ole vielä voittanut liigan arvokkaimman pelaajan Hart Trophya, mutta nyt se on lähempänä kuin koskaan."
Jos Vezinaan voidaan alkaa jo mallailla Rinteen nimeä kolmantena suomalaisvahtina (Miikka Kiprusoff kaudella 2005-2006, Tuukka Rask 2013-2014), se saatetaan kaivertaa myös William M. Jennings -pystiin. Palkinto jaetaan vähiten maaleja päästäneen seuran maalivahdille tai -vahdeille, jotka ovat pelanneet kauden aikana vähintään 25 ottelua. Nashville on tällä hetkellä vähiten maaleja (178) päästänyt NHL-seura. Lähimmät uhkaajat ovat kuuden maalin päässä, kun otteluita on jäljellä joukkueesta riippuen 8-11.



