Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Hyvästit vilpittömän riemun laulukilpailulle – Euroviisut on tänä vuonna Israelin sotatoimet hyväksyvä farssi

Julkaistu 10.05.2024 18:40
Toimittajan kuva
Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

Euroviisut. Ei-poliittinen, vilpitön, riemukas juhla kaoottisen ja synkeän maailmanmenon keskellä. Tänä vuonna se on EBU:n ansiosta jotain ihan muuta, kirjoittaa MTV Uutisten kulttuuritoimittaja Visa Högmander.

”Euroviisut ei ole poliittinen tapahtuma.”

Malmön Euroviisujen semifinaalien jälkeen on selvää, että tuon Euroopan yleisradiounioni EBU:n toistaman lauseen merkitys on muutettava kokonaan vastakkaiseen muotoon.

Syyt löytyvät Lähi-idästä ja Le Grand-Saconnex’n kaupungista Sveitsistä, EBU:n pääkonttorin toimistohuoneista. EBU päätti sallia Israelin edustajan Eden Golanin osallistumisen kilpailuun Hurricane-kappaleellaan hylättyään sen ensin liian poliittisuuden vuoksi.

Lue myös: Somessa raivostuttiin Italian puhelinäänestyksen tuloksista: "Tämän on pakko olla vitsi"

Hurricanen tekstiä muutettiin Israelin presidentin puututtua asiaan. Vaikka suoria viittauksia sotaan ei tekstissä enää ole, rivien välistä voi tulkita helposti Hurricanen olevan Israelin kertomaa versiota Lähi-idän tapahtumista.

En itse halunnut olla torstaina illalla television äärellä, mutta toisen semifinaalin tv-lähetystä katsoneiden mukaan kuvissa nähtiin huomiota herättävän paljon Israelin lippuja ja maan kilpailijaa näyttävästi esiin nostaneita kamera-ajoja.

Toistetaanpa siis EBU:n linjaus vielä kerran.

"Euroviisut ei ole poliittinen tapahtuma."

Lue lisää: Yleisön buuaukset Israelin euroviisuesitykselle eivät kuuluneet televisiossa –  näin Ruotsin yleisradio kommentoi

Israelin ja Hamasin käymä sota ei herätä kaikissa Euroopan maissa yhtä paljon keskustelua ja polemiikkia kuin Suomessa. 

On totta, että Eden Golanin kilpailukappale saattaa kerätä yleisöääniä ihan vaan musiikillisista ansioista. Ehkä se on äänestäjien mielestä oikeasti hyvä kappale. 

Mutta aivan yhtä paljon on totta, että se kerää sympatiaääniä Israelia ja sen toimia tukevilta ihmisiltä.

Ja näin Euroviisuista onkin kuoriutunut ei-poliittisen, vilpittömän riemukkaan juhlan sijaan läpeensä poliittinen tapahtuma. Farssi, toisin sanoen.

Tämä on kaukana siitä merkityksestä, jonka Euroviisut-sana on tähän asti sisällään minun silmissäni pitänyt. 

Jos ei-poliittisen, vilpittömän riemukkaan laulukilpailun voi voittaa Israelin kaltainen sotaa käyvä maa, eikä jättisuositussa perinteisessä kilpailussa alleviivata sitä, että se ei ole oikein – niitä Euroviisuja minä en halua katsoa hetkeäkään.

Lue lisäksi: Israelin euroviisuedustaja poisti yllättäen Käärijän kanssa kuvatun tanssivideon – näin suomalaistähti kommentoi

Israel voi voittaa koko Euroviisut ja se, jos mikä, on ajatus, joka lähes oksettaa. 

Maa on Euroviisuissa yksi vastaan muut -asemassa, ja se voi saada maan tukijat osallistumaan yleisöäänestykseen niin, että Eden Golan saakin kaikissa maissa enemmän yleisöääniä kuin mikään muu kappale.

Toistetaan EBU:n lausunto jälleen kerran: "Euroviisut ei ole poliittinen tapahtuma." Alkaako ristiriita jo näkyä?

Lue myös: Belgian televisio keskeytti lähetyksen Israelin viisuesityksen aikana

Tietenkin paljon riippuu lauantai-illan viisufinaalissa siitä, paljonko pisteitä Israel saa eri maiden tuomaristoilta. 

Paljon riippuu myös siitä, onko mukana yhtään kappaletta, joka saisi kaikki Israelin toimia vastustavat ihmiset aktivoitumaan juuri sen yhden kappaleen äänestämiseen. Tämä on epätodennäköistä, sillä äänet varmasti hajaantuvat eri maille.

Samaan aikaan Suomen itärajan takana Venäjän johtajat hierovat tyytyväisenä käsiään sekasorron lisääntyessä Euroopassa. Eikä yllättäisi mitenkään, jos Venäjä yrittäisi vaikuttaa eurooppalaisiin äänestäjiin, jotta he tukisivat Israelia.

Hyväksyntä karuimmasta päästä

Tämän vuoden Euroviisujen piti olla tuttuun tapaan varma kevään merkki, lupaus oven takana kurkistelevasta kesästä, ilon ja suvaitsevaisuuden juhla kaoottisen ja synkeän maailmanmenon keskellä.

Sen piti olla myös Abban viisuvoiton 50-vuotisjuhlaa. Viimeiseen asti uskoin toiveikkaana, että Suomen edustaja Windows95Man tai joidenkin muiden maiden edustajat olisivat protestoineet Israelin mukanaoloa. Toisin näyttää käyneen.

Hiljainen hyväksyntä karuimmasta päästä, niin Windows95Manilta, Suomen Yleisradiolta kuin muiltakin. Israelin Gazassa käymässä sodassa on kuollut Hamasin alaisen terveysministeriön mukaan kymmeniä tuhansia ihmisiä, joista valtaosa siviilejä. Lapsia.

Lue lisää: Tältä näyttävät vedonlyöntitilastot päivää ennen euroviisufinaalia

Mutta niin, miten se EBU:n lausunto menikään? "Euroviisut ei ole poliittinen tapahtuma." Hauskaahan tämä kaikki vain on! Tänä vuonna se on sellaista hauskaa, josta minä pysyttelen kaukana ja katson lauantai-iltana televisiosta jotain muuta kuin Euroviisujen finaalia.

Näin teen edes jotain, jolla ilmaisen mieltäni, koska Israelin osallistuminen Euroviisuihin tänä keväänä Gazan tilanne huomioiden ei ole ok. Minusta ei tule numeroa sen lähetyksen katsojalukuihin.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Rauhan ja rakkauden Euroviisuista tuli sotaa käyvän maan propagandavälineEuroviisuasiantuntija on valmis ehdottamaan Suomen viisuboikottiaKommentti: Euroviisut – pilalla, pelkkää politiikkaa tilalla?Kommentti: Euroviisuista tuli Ruotsille riesaNäin asiantuntijat analysoivat Israelin "lokakuun sateesta" kertovan euroviisukappaleen tekstiäKommentti: Käärijä teki viisutuloksellaan järisyttävää historiaa – silti lopputulos jätti jälkeensä epäilyttävän pahan maun
EuroviisutIsraelIsraelin ja Hamasin sotaWindows95manVisa HögmanderMalmöMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Euroviisut
  • ti21:01
    Urho Kekkonen

    Arja Saijonmaa avoimena suhteestaan presidentti Kekkoseen – tällainen oli ensitapaaminen

  • 19.10.10:52
    Goldielocks

    Puolison työ vei Goldielocksin Pariisiin: "Ihana tilanne urallani"

  • 18.10.14:35
    KAJ

    KAJ tekee pian syksyn ainoan ja kaikkien aikojen suurimman konserttinsa – tätä on luvassa

  • 17.10.14:56
    Nylon Beat

    Nylon Beat, HIM, Eppu Normaali – mitkä nimet täyttäisivät Olympiastadionin tulevina kesinä? Katso asiantuntijoiden arviot

  • 14.10.09:15
    Käärijä

    Käärijä mukana supertähden kappaleella – kisuttelee myös viisukansaa: "200 000 tykkäystä ja menen…"