Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Hereille nyt, SM-liigan kurinpitoryhmä!

Teemu Lassila sai kakkua.
Teemu Lassila sai kakkua.Juha Tamminen/All Over Press
Julkaistu 20.11.2015 14:37
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI

TPS-vahti Teemu Lassilan saama pelikielto on perusteltu, mutta juuri perustelut ontuvat pahasti.

Lassila sai SM-liigan kurinpitoryhmältä seitsemän ottelun pelikiellon hänen huitaistuaan mailalla Ässien Josh Grattonia naamaan. Grattonin poskipää aukesi ilkeän näköisesti, mutta hän pystyi jatkamaan peliä. Pari senttiä sivuun, niin olisi käynyt todella pahasti. Lassila passitettiin tilanteesta suihkuun ja tapaus eteni kurinpitäjälle.

Seitsemän ottelua on nykylinjan mukainen tuomio. Olisi voinut tulla isompikin kakku, mutta tämä on ok. Eteenpäin.

"Pelikiellon kestoa harkitessaan kurinpitoryhmä on ottanut huomioon Lassilan menettelyn moitittavuuden, mutta myös sen Lassilan lausumassaan toteaman seikan, että tarkoitus ei ole ollut lyödä mailalla kasvoihin vastustajaa. Mikäli Lassilan teko olisi tulkittu harkituksi, olisi rangaistus ollut huomattavasti ankarampi."

–SM-liigan kurinpitoryhmän tiedote

SM-liiga oli jo säilyttämässä kasvonsa, mutta kurinpitopäätöksen perustelut ovat käsittämätöntä luettavaa. Käytännössä kurinpitoryhmä toteaa, että rangaistusta lievennettiin sen takia, että Lassila sanoi lyönnin kasvoihin olleen vahinko.

Anteeksi mitä? Hereille nyt!

Milloin yksikään kiekkoilija on myöntänyt tehneensä jotain likaista tarkoituksella? Vaikka Lassila ei olisi yrittänytkään osua kasvoihin, niin kuitenkin tapahtui, ja Grattonin pelisilmä oli pimentyä pysyvästi.


Pelaajan puheet tekonsa tahallisuudesta (lue: tahattomuudesta) pitäisi lakaista maton alle pelikieltoa annettaessa. "Sori, ei ollut tarkoitus" ei voi olla lieventävä seikka. Nyt kuitenkin oli, tai sitten liigan toimistolla joku muotoilee kurinpitopäätöksiä vasemmalla kädellä.

Toisaalta jos kurinpitoryhmä teki ontuvat perustelut vahingossa, niin ei kai se sitten olekaan niin paha juttu.

Lisää aiheesta:

Kommentti: SM-liiga teki hyvin kyseenalaisen päätöksen – nyt se lähettää hämmentävän viestin huuman keskelleKommentti: HIFK:n NHL-lupaus selvisi sikailustaan tavalla, joka ei kestä kriittistä tarkasteluaSampo Liusjärvi perustelee Tyrväinen-päätöstä: "Kuusi peliä on oikea rangaistus tilanteesta, jossa ei kuitenkaan mitään tapahdu"Sihvonen: Tyrväisen rangaistus naurettavan lyhyt – "Tilanne ei ollut Liigan hallinnassa"Kommentti: Yksi toteamus paljastaa Tyrväinen-päätöksen pahan ristiriitaisuudenKommentti: SM-liiga, mikä on todella vaarallisen vahingoittamisyrityksen hinta?
TPSLiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

TPS
  • 1.11.20:05
    Liiga

    Raju näytös – Raimo Helminen tiukkana: "Valehtelevat todella paljon"

  • 1.11.18:27
    Liiga

    Karmivaa menoa: TPS sai kylmää kyytiä Turussa

  • 31.10.15:01
    Liiga

    TPS: Mestaripakin sopimus purettu – taustalla erikoinen episodi

  • 29.10.21:28
    Liiga

    Erikoisjärjestelyt Turussa – Petteri Nummelinin poika debytoi SM-liigassa

  • 29.10.13:28
    Liiga

    Leijonat-legendan poika debytoi SM-liigassa – jäädytetyllä pelinumerolla