Yhdysvaltojen Kaliforniassa kolme vankia on karannut viikonloppuna vankilasta ja ovat yhä pakomatkalla. Paosta ovat kertoneet useat yhdysvaltalaismediat ja muun muassa The Guardian.
Vangit nähtiin viimeksi Kalifornian Santa Anassa sijaitsevassa vankilassa perjantaina aamu viiden aikaan. Pako huomattiin vasta perjantaina illalla.
Orangen piirikunnan sheriffin tiedottaja, luutnantti Jeff Hallock kertoo, että pako on ensimmäinen 20 vuoteen kyseisestä vankilasta.
Hän kertoo, että kolmikko käytti jonkinlaisia työkaluja, joilla leikkasivat teräskalterit rikki. Sitten kolmikko liikkui tunneleissa ja kiipesi vankilan katolle. Siellä miehet kiipesivät vapauteen itsetehtyjen köysien avulla. Vielä ei ole tiedossa saivatko vangit apua vankilan ulkopuolelta.
Hallockin mukaan miehet ovat kaikki vaarallisia. Miehet istuvat tällä hetkellä vankilasta murhista ja pahoinpitelyistä. FBI on jo luvannut 20 000 dollarin palkkion vihjeistä, jotka johtavat miesten kiinni jäämiseen.
– Uskomme, että tämä oli monimutkainen, hyvin mietitty suunnitelma, jota on pohdittu viikkojen ja kuukausien ajan, Orangen piirikunnan toinen tiedottaja Carrie Braun toteaa LA Times -lehdelle.
