Kokemus rauhoittanut tunnetun kuumakallen: "Olin oikeassa – ja tuomarit aina väärässä"

Tom Strömsten 2013 (2)
34-vuotias Tom Strömsten kertoo rauhoittuneensa iän myötä.Lehtikuva
Julkaistu 12.03.2016 10:46
Toimittajan kuva

Ilari Isotalo

ilari.isotalo@mtv.fi

@IlariIsotalo

Tapanilan Erän kokenut Tom Strömsten on rauhoittunut iän myötä.

Ei Strömsten vieläkään kaihda kulmapainia tai arastele kaksikamppailussa, mutta ero entiseen on silti silmiinpistävä.

Jos aiemmin salibandykenttien kuumakallena tunnettu hyökkääjä uhosi ja hämmensi joka puolella kenttää, on konkari nykyään edelliseen versioonsa verrattuna konemaisen rauhallinen suorittaja.

Erän kapteenin nauhaa hihassaan kantava konkarihyökkääjä naureskelee iän tuoneen rauhallisuutta otteisiin.

- Vieläkin mennään tunteella, mutta nyt yritetään keskittyä enemmän peliin. Se kuitenkin lopulta ratkaisee tulospuolen. Se ei paljoa auta, että huutelee koko ajan tuomareille tai vastustajalle, Strömsten virnistää MTV Sportille.

Salibandykonkari myöntää vielä muutama vuosi sitten pidelleen välillä tiukoissa peleissä liikaa rautoja samaan aikaan tulessa.

- Siinä oli sitä nuoruuden intoa ja tunnetta. Joka tilanteeseen piti mennä koheltamaan. Ja silloin vielä oli itse oikeassa ja tuomarit aina väärässä.

Kuva

Kapteeni isossa roolissa

Tällä hetkellä konkarin peli kulkee. Monipuolinen raastaja ei ole vieläkään kentän taitavimpia kavereita, mutta Strömsten on tärkeä lenkki, kun nuori Erän joukkue yrittää rynniä Salibandyliigan pudotuspeleissä kohti välieriä.

Puolivälierissä joukkue tasoitti torstaina voitot Oilersia vastaan tilanteeseen 1-1.

- Tämä on kovaa vääntöä. Oltiin ensimmäisen pelin puoliväliin asti vielä runkosarjavauhdissa. Mutta sen jälkeen on painittu kovaa ja reilusti, Strömsten luonnehtii.

Erän tavoitteet ovat tulevassa Superfinaalissa, joka pelataan huhtikuussa. Runkosarjassa viidenneksi sijoittuneen joukkueen kausi on sisältänyt ylä- ja alamäkiä.

- Halutaan itsestämme paras irti. Kun se saadaan, meillä on mahdollisuudet mihin tahansa. On turha mennä ajatuksissa liian pitkälle, mutta toki me uskotaan, että me olemme toinen finaalissa pelaavista joukkueista, Strömsten kiteyttää.

Tuoreimmat aiheesta

Salibandy