Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koiramyrkytyksistä epäiltyä ainetta voi olla myös ihmisten ravinnossa – Ruokavirasto: Mikäli syy vahvistuu, on lakia rikottu

1:21Mikä ihmeen SMAAK? Tällaista on kohuttu ja takaisinvedetty Mustin ja Mirrin koiranruokaKatso myös: Tällaista on kohuttu ja takaisinvedetty SMAAK-koiranruoka
Julkaistu 08.11.2023 15:18
Toimittajan kuva
Satu Koistinen

satu.koistinen@mtv.fi

Ruokavirasto korostaa, että Musti Groupin glykoalkaloidimyrkytyksissä on kyse vasta yrityksen epäilyistä – ei vahvistetuista tutkimustuloksista. 

Ruokavirastolla ei ole varmistettuja tutkimustuloksia siitä, että myrkytystapaukset johtuisivat nimeonomaan perunahiutaleiden sisältämästä glykoalkaloidista eli solaniinista. Musti ja Mirri tiedotti tänään epäilevänsä koiramyrkytysten mahdollisen syyn olevan ulkomainen perunahiutale, jota on ollut takaisinvedetyistä SMAAK-koiranruoista.

– Sairastuneiden koirien oireiden ja ruoan ainesosien perusteella on hyvin mahdollisesti kyse glykoalkaloidimyrkytyksestä. Asiantuntijamme ovat päätelleet, että syynä voisi olla glykoalkaloidien korkea pitoisuus ulkomailta tuodussa perunahiutale-erässä, sanoi Musti Groupin toimitusjohtaja David Rönnberg tiedotteessa. 

Lue myös: Musti Group: Mahdollinen syy lemmikkien sairastumiseen selvinnyt

Ruokavirasto on ottanut viranomaisnäytteet valmiista eläinrehuista ja niihin käytetyistä raaka-aineista. 

– Tulemme analysoimaan takaisinvedettyjä tuotteita ja raaka-aineita laajasti, osassa analyyseja voi kestää viikkoja, kertoo rehuvalvonnan jaostopäällikkö Hanna Laatio MTV Uutisille. 

Mikäli epäily tuotteen korkeista solaniinipitoisuuksia vahvistuu viranomaistutkimuksissa, on tuotantovaiheessa Laation mukaan silloin tapahtunut selkeä virhe. 

– Ilman muuta, jos markkinoilla on tuote, joka todistetusti aiheuttaa vaaraa, niin jotain on mennyt pieleen. Myrkyllistä tai millään lailla vaarallista tuotetta ei saa päätyä markkinoille, Laatio painottaa.

Lue myös: Eläinlääkärit kertovat näkemyksensä Musti ja Mirri -koiranruokien aiheuttamista oireista: "Viittaavat toksiineihin"

Raaka-aineita voi myös olla ihmisten ravinnossa

MTV Uutiset kysyi Ruokavirastolta mahdollisuutta siihen, että voiko vastaavanlaista perunahiutaletta, jota epäillään myrkytysoireiden aiheuttajaksi, olla ihmisten ravinnossa. Laation mukaan samantyyppisiä tuotteita on käytössä myös elintarviketeollisuudessa.

– On mahdollista, että samantyyppisiä tuotteita käytetään (ihmisten) elintarvikkeissa. Elintarvikelainsäädäntö on yksi asia ja rehulainsäädäntö toinen, mutta kummassakaan tapauksessa ei saa aiheutua vaaraa syöjälle, oli se sitten ihminen tai eläin, Laatio painottaa. 

Laatio ei kuitenkaan osaa sanoa, että missä elintarvikkeissa samantyyppisiä tuotteita voitaisiin käyttää.

MTV Uutisten selvitysten mukaan perunahiutaleita käytetään muun muassa muussijauheissa. Valtaosa Suomessa myytävistä perunavalmisteista on tosin tehty kotimaisista perunoista, kun taas Musti Groupin käyttämä perunahiutale tulee Alankomaista.

Lue myös: Myrkytysoireita aiheuttaneen Musti ja Mirri -koiranruoan raaka-aineet ovat peräisin neljästä eri maasta

"Selkeä lainsäädännön vastaisuus"

Glykoalkaloideille ei EU:ssa ole rehurajoja. Tämä tarkoittaa Laation mukaan sitä, että kyseisille yhdisteille ei ole erikseen rehulainsäädännössä määriteltyjä raja-arvoja. 

Markkinoilla ei saisi kuitenkaan olla tuotetta, joka aiheuttaisi eläimille vaaraa. 

– Vaikka nyt suoraa raja-arvoa ei jollekin haitalliselle yhdisteelle olisikaan, niin tietenkään mitään eläimille vaaraa aiheuttavaa ei silti saa markkinoilla olla, Laatio alleviivaa. 

Laation mukaan vastuu tuotteen turvallisuudesta on valmistajalla – niin raaka-aineen, kuin valmiin rehun valmistajalla. 

– Valmiin rehun valmistaja vastaa siitä tuote on turvallista ja hyvälaatuista, eikä se aiheuta vaaraa, Laatio painottaa.

Onko tässä tapauksessa siis laiminlyöty lakia, että tällaisia myrkytystapauksia on päässyt tapahtumaan? 

– Se on selkeä lainsäädännön vastaisuus, jos tutkimustuloksin osoitetaan, että niin on päässyt käymään. Se ei kuitenkaan välttämättä tarkoita, että asiat olisi hoidettu huonosti. Virheitä voi tapahtua, niistä täytyy oppia ja pyrkiä siihen, ettei vastaavanlaista pääsisi uudelleen tapahtumaan, Laatio sanoo. 

Laation mukaan on epärealistista, että jokaisesta raaka-aineesta voitaisiin analysoida kaikki mahdollinen. 

Musti Group kertoo tiedotteessaan tehostavansa Liedon tehtaan omavalvontaansa ja se on myös lopettanut tilaamisen kyseessä olevan perunahiutaleen valmistajalta. 

– Jatkossa tulemme omalla tehtaallamme Liedossa itse mittaamaan jokaisen perunahiutale-erän glykoalkaloiditason, Musti Groupin operatiivinen johtaja Pamela Nelimarkka kertoo MTV Uutisille. 

Lue myös: Alvar Pet vetää myynnistä koiranruokaa varotoimenpiteenä

Lisää aiheesta:

Vakava lemmikkiruokakohu ei johtanut "herätykseen" EU:ssa – Musti Groupin ruokakohun jälkipyykki jäi vähäiseksi Musti Group: Lemmikkien sairastumisten syy varmistunut – "Tapauksen oltava herätys koko lemmikkiruoka-alalle"Nyt puhuu Mustin ja Mirrin operatiivinen johtaja: "Näin ei saisi ikinä tapahtua"Musti Group: Mahdollinen syy lemmikkien sairastumiseen selvinnyt"Ei tyypillistä, ei tosiaankaan" – Ruokavirasto selvittää Mustin ja Mirrin kymmenientuhansien kilojen takaisinvedettävää koiranruokaerääRuokavirastolla on epäily koirien oireilun syystä Mustin ja Mirrin takaisinvetotapauksessa – Musti Group: Korvausasioihin ei vielä pysty ottamaan kantaa
Musti ja MirriLemmikitKoiratKissatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Musti ja Mirri
  • 7.1.18:40
    Luonto ja eläimet

    Musti Group laajentaa eläinlääkäripalveluihin Norjassa

  • 18.11.202408:00
    Lemmikit

    Vakava lemmikkiruokakohu ei johtanut "herätykseen" EU:ssa – Musti Groupin ruokakohun jälkipyykki jäi vähäiseksi

  • 30.07.202410:13
    Talous

    Musti Groupin tulos putosi – myrkytyksistä lisäkuluja

  • 31.01.202412:18
    Lemmikit

    Lemmikkiruokakohu maksanut Mustille jo satoja tuhansia euroja

  • 25.01.202420:28
    Lemmikit

    Musti Groupin ostotarjousta korotettiin toimitusjohtajan mokan takia