Renaultilla on kova vauhti päällä. Kokonaan uuden Talismanin lisäksi ranskalaiset iskevät pöytään myös uuden Méganen.
Suomeen maaliskuussa 2016
Hinta avoinna
Tilataide on muotia, ja muiden autonvalmistajien tavoin myös Renault tekee parhaansa taikoessaan mahdollisimmat väljät tilat mahdollisimman kompaktiin muottiin.
Suurin muutos Méganen mitoissa on 2,9 sentillä kasvanut akseliväli. Sen ansiosta takapenkillä on nyt juuri sen verran enemmän tilaa kuin mitä edeltäjästä puuttui. Myös tavaratila saa kiitosta vetoisuudestaan, eikä etupenkilläisiäkään ahdista. Tilavertailussa Mégane pärjää hyvin sen kilpailijoita vastaan.
Talismanin (linkki koeajojuttuun) tavoin myös Méganen olemuksen varsinainen sydän on uusi Multi Sense -järjestelmä, jonka avulla auton ajo-ominaisuuksia voi säätää melko vapaasti itseään miellyttäväksi. Säädettävissä ovat mm. ohjaus, moottori, vaihteiston toiminta, mittariston näkymä kuin jopa moottoriäänet. Säätöjen avulla autosta löytyy yllättävän monta erilaista luonnetta. Valitettavasti vain Multi Sense on saatavissa vain malliston kalleimman eli Bose-varustetason yhteyteen.




