Klaukkalalainen Ari osti retrolaitekokoelmalleen oman omakotitalon: ”Avovaimon kanssa asumme naapurissa”
Klaukkalalaisen retrolaitekeräilijän kokoelma on tiettävästi Suomen suurin yksityishenkilön kokoelma.
Ari Tommiska on keräillyt vuosien varrella historiallisen kokoelman, joka koostuu muun muassa tietokoneista, peleistä, konsoleista ja puhelimista.
Tämän kokoluokan kokoelma ei aivan sovi keskikokoisen suomalaiskodin olohuoneen lasivitriineihin. Siksi Tommiskalla on naapurissaan omakotitalo, jonka sisustuksesta vastaavat tuhannet keräilykohteet. Löytyy talosta tosin myös muun muassa paikka, jossa katsella elokuvia.
– Olen onnellisessa asemassa, että mulla on iso omakotitalo käytössä. Avovaimon kanssa asumme naapurissa, Tommiska kertoo.
Omakotitalon, jota Tommiska kutsuu man caveksi, lisäksi laitteita on esillä Helsingin tietokonemuseo ja pelikonemuseossa Jätkäsaaressa sijaitsevan Verkkokaupan tiloissa.
"Man cave" on koti tuhansille retroesineille
Laitteita Tommiskan kokoelmassa on yli 900. Ohjelmia ja pelejä on kertynyt 7 500. Aihepiiriin liittyviä kirjoja löytyy 900. Muita lisälaitteita puolestaan 650 kappaletta. Nokian vanhoja kännyköitä kokoelmaan kuuluu 150.
Kokoelma on lajissaan tiettävästi Suomen suurin.
– Tosin on paljon keräilijöitä, joista emme tiedäkään, Tommiska sanoo.
Varsinaisen keräilyn Tommiska kertoo aloittaneensa 2000-luvun alussa, jolloin hän pian hoksasi keräävänsä kattavaa läpileikkausta laitteiden historiasta.
– Mulla on aina jokin motiivi sille, miksi säästän jotain. Saatan vaikka tietokoneita kerätä siten, että kerään kaikki tietyn aikakauden merkittävimmät laitteet.
– Olen aika pikkutarkka, mitä tulee keräilyyn. Mulle keräily on sitä, että kun saan uuden laitteen, putsaan, entisöin ja korjaan sen siltä osin kuin pystyn. Sitten valokuvaan ja laitan sen man caveen esille.
Keräilijälle kokoelma ei ole koskaan täysi. Tietokonemuseo.net-sivustolle Tommiska on alusta lähtien kirjannut jokaisen uuden kokoelmaa kerryttäneen laitteen tiedot. Samaisella sivustolla Tommiska myös ilmoittaa seuraavia häntä kiinnostavia keräyskohteita.
– Pääosin mun keräily on sitä, että laitteita vain tulee vastaan ja jotkut jotenkin kiehtovat. Aika paljon saan niitä muilta keräilijöiltä.
”Alussa se oli luontaista hamstraamisen tarvetta"
Kiinnostus tietotekniikkaan lähti Tommiskan kohdalla 1980-luvun alkupuolella.
– Olen käyttänyt koneita oikeastaan niin kauan kuin niitä on ollut.
Koko työuransa tietokoneiden parissa työskennellyt Tommiska kertoo keräilyn alkaneen jo ensimmäisestä kosketuksesta laitteisiin.
– Silloin uuden laitteen hankkiminen vaati taloudellisista syistä vanhasta luopumisen. Heti kun mahdollisuus kuitenkin tuli, aloin hommata takaisin vanhoja koneitani.
– Alussa se oli ihan luontaista hamstraamisen tarvetta, että laittoi asioita sivuun.
Tommiskan periaate on, että määrällisesti ei mitään kannata kerätä, vaan ennemmin keräämisen ilosta.
Retrolaitteiden arvo
– Retrolaitteet ovat sillä lailla haastavia, että vasta pikku hiljaa niiden arvoa on alettu ymmärtämään, Tommiska kertoo.
Jos ostajaehdokas tulisi vastaan, ja pyytäisi tarjousta koko kokoelmasta, osaisi Tommiska heittää sopivan luvun. Sellaista tilannetta ei tosin ole ainakaan vielä tullut vastaan. Joitain ostotarjouksia on tullut, mutta tarpeeksi suurta summaa ei ole tarjottu – eikä Tommiskalla tosin ole motiivia myydäkään.
"Tarpeeksi suurta summaa" Tommiska ei paljasta.
– Sanotaan, että melkein kaikki on kaupan, kun hinnasta sovitaan. Mutta tämä ei ole sellainen aihe, jota aktiivisesti miettisin.
Tommiskalla on pitkä historia vakuutusyhtiöiden kanssa. Nykyisen vakuutusyhtiön kautta hän on saanut vakuutettua kokoelmansa rahasummaa vastaan.
– Jos talo palaisi, saisin niistä rahallisen korvauksen. Tietenkään mikään ei korvaisi menetettyä kokoelmaa.
Löytyykö joukosta tuttuja pelikonsoleita?

Uusimmat
-
10:46
Suora lähetys kello 11: Kannatuskolhuja saanut SDP avaa kuntavaalikampanjansa Sanna Marinin johdolla
-
10:21
NHL:n loppukauden aikataulusta uutta tietoa – päätöksellä vaikutuksia myös MM-kisoihin
-
10:05
Poikkeuksellinen takaa-ajo Torniossa: Mies kaahasi huumepäissään poliisia karkuun varastettua tavaraa autossaan – ei välittänyt muiden turvallisuudesta
-
10:03
Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa on vuosien saatossa nähty mojovia riitoja mitä ällistyttävimmistä aiheista – muistatko vielä nämä?
-
09:58
Teddy & The Tigersin nokkamies Aikka Hakala on kuollut – "Tähti löysi tähtensä"
-
09:52
Vältä turha riitely parisuhteessa! Lottien 72 tunnin sääntöä ylistetään – "Tämä auttaa oikeasti"
-
09:49
Japanilaistähti jahtaa golfhistoriaa sunnuntaina – poikkeuksellinen Masters ollut helpotus: "Nämä eivät ole suosikkiasioitani"
-
09:37
Jarmo Kekäläinen taas pelaajakaupoilla NHL:ssä – "Hänen panoksensa seuralle on ollut merkittävä"
-
09:32
Tulivuori raivoaa Karibialla – Saint Vincentin saari näyttää nyt talven ihmemaalta, mutta on kaikkea muuta
-
09:04
Juontaja Maria Veitola on kiitollinen isoäitinsä perinnöstä: "Yksi tärkeimmistä aarteistani, mitä omistan"
-
09:00
NHL:n yön suomalaiset: Aleksander Barkov liekeissä, Roope Hintz matkalla ennätykseen
-
08:55
Outi lisää lihapulliin yhden raaka-aineen, ja niistä tulee pehmeimpiä ikinä: "Jos et ole vielä testannut tätä kikkaa, kannattaa"
-
08:28
Sihvonen: Kahdella SM-liigan huippuseuralla edessä ennenkuulumaton tilanne – "Melkopuoleista"
-
08:06
Voiko "vampyyrihoidolla" saada lisää potkua seksiin? Tällainen on Suomessa harvinainen naisten orgasmipistos
-
08:04
Gagarin teki historiaa 60 vuotta sitten – nyt avaruuden pelikenttä on muuttunut täysin
-
08:04
Paljastavilla asuillaan kohauttanut nyrkkeilijä koki kovia – julkaisi videon MM-ottelun vammoistaan: "Ei mallin töitä muutamaan päivään"
-
08:02
Chicago Bulls pohtii Lauri Markkasen tulevaisuutta – suomalaistähden pelaaja-agentti: "Maailmassa ei kävele montaa Laurin kaltaista ihmistä"
-
08:01
Jorma Uotinen sai koronarokotteen – suuntaa työkeikalle ulkomaille: "Silti täytyy olla edelleen varovainen"
-
07:59
Ruotsin Malmössä pelätään lapsisieppareita – jo kolme epäiltyä koululapsen sieppausyritystä samasta koulusta vuoden sisällä
-
07:43
Tämä tilanne muistetaan Barcelonassa: Ronald Koeman raivona El Clasicon jälkeen – "Jälleen kerran meidän tulee vain pitää turpamme kiinni"
-
Lataa lisää