VR ei noudattanut hankintalakia, KKV sanoo.
VR on toiminut laittomasti, sanoo Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV).
KKV:n mukaan VR-Yhtymä Oyj ei noudattanut erityisalojen hankintalakia, kun se hankki pilvipalveluita kilpailuttamatta.
VR solmi vuonna 2023 pilvipalveluita ja niihin liittyviä asiantuntijapalveluita koskevan sopimuksen.
Sopimukseen kuului kuusi eri palvelukokonaisuutta, joiden toteutunut kokonaisarvo oli yli kolme miljoonaa euroa.
KKV:n mukaan VR esitti erilaisia syitä sille, miksi palvelukokonaisuuksia ei kilpailutettu.
– Osassa kokonaisuuksista VR katsoi, että lainmukainen palveluhankintojen kynnysarvo ei ylittyisi, jolloin hankintoja ei tarvitse kilpailuttaa, KKV sanoo tiedotteessa.
KKV:n oman arvion mukaan VR ei perustellusti ole voinut ennakoida näiden palvelukokonaisuuksien jäävän alle kynnysarvojen.
Osassa palvelukokonaisuuksista suorahankintoihin oli VR:n näkemyksen mukaan erityisalojen hankintalain mukainen tekninen ja yksinoikeuteen liittyvä peruste.
Palveluita tuotti VR:n mukaan vain yksi palveluntarjoaja.
KKV:n päätöksessä todetaan, että vaikka katsottaisiin VR:n tavoin, että yhtiöllä on ollut peruste hankkia tietty pilvipalvelu, ei valittu palveluntarjoaja ole kyseisen pilvipalvelun tuottaja, vaan jälleenmyyjä.

