Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirsi on silitellyt kesyjä säynäviä mökkirannassaan kymmeniä vuosia: "Nämä ovat meidän lemmikkejä"

1:56Kirsi on silitellyt kesyjä säynäviä mökkirannassaan kymmeniä vuosia: "Nämä ovat meidän lemmikkejä""Nämä ovat meidän lemmikkejämme" – tältä näyttävät kädestä syövät säynävät Kirsi Lipastin mökkirannassa.
Julkaistu 21.06.2023 05:49
Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Kuten lukuisat muutkin suomalaiset, Kirsi Lipasti perheineen viettää kesiä lemmikkiensä kanssa mökillään. Nämä lemmikit eivät kuitenkaan ole tavallisimmasta päästä.

Lipastin mökkikausi Punkaharjulla, Saimaan Puruvedellä alkaa usein vapun tienoilla. Vastassa ovat tutut kaverit. 

– Ensimmäiset tulevat siihen, heti kun me kävelemme laiturille. Siihen ne ilmestyvät ja alkavat pyöriä laiturin ympärillä.

Kyseessä on toistakymmentä säynävää, jotka ovat viihtyneet samaisessa mökkirannassa jo pitkään. Lipasti itse kertoo syöttäneensä niitä jo kymmeniä vuosia. 

– Tietysti niitä ovat syöttäneet monet muutkin. Aina ihmetellään sitä, että miten ne ovatkin niin kesyjä.

Lue myös: Sähisevä metso hyökkäsi Pekan pohkeeseen ja retuutti riistämäänsä hanskaa – "Kerran elämässä kohtaaminen"

Ensikohtaamista säynävien kanssa Lipasti ei muista, mutta hän toteaa niiden aina parveilleen rannassa arkailematta. Säynävät ottavat mielellään vastaan silitystäkin. Lipasti pohtii, miten säynävät löytävät vuodesta toiseen hengailemaan ihmisten kanssa rantaveteen. 

– Minkäköhän laisena perimätietona kulkee säynäväsukupolvilta toiselle tieto siitä, että täältä laiturilta saa ruokaa?

Parvi kasvaa alkukesän aikana nopeaan tahtiin. Parhaimmillaan rannassa on ollut 19 säynävää. Tänä kesänä niitä on ollut jo 18.

– Kyllä me aina mietimme, että tämä Saimaa on kuin jättiakvaario. Säynäväähän syödäänkin, mutta minä en ole koskaan syönyt – enkä varmaan suostu syömäänkään. 

Pitävät musiikista

Lipasti kuvailee säynäviä lemmikeikseen. Hän muistelee tapauksia, jolloin säynävät ovat olleet yllättäneet läsnäolollaan toden teolla. Esimerkiksi kitaransoittoon ja laulamiseen säynävät vaikuttavat suhtautuvan mielenkiinnolla. 

– Kun poikani soitti kitaraa laiturilla, meistä näytti siltä, että kalat olisivat pysähtyneet paikoilleen selkäevä pinnan yläpuolella. Sitten kun hän lopetti soittamisen, kalat alkoivat heti liikehtimään. Kun hän taas aloitti soittamaan, kalat pysähtyivät - aivan kuin yleisöksi. 

– Tätä me kokeilimme muutaman kerran ja meistä vaikutti siltä, että aivan kuin ne olisivat kuunnelleet sitä kitaransoittoa. 

Artikkelin videolta voit katsoa, miltä kesyt säynävät Lipastin mökkirannassa näyttävät. 

Lisää aiheesta:

Kun Sofia huutaa Saimaalla, kalat reagoivat hämmentävällä tavalla"Tulehan Köllykkä juttelemaan" – aiemmin etäällä pysytellyt vieras yllätti Helenan ja Juhan Lentomuurahaisten valtavat parvet ihmetyttävät mökkipihoilla ympäri Suomea – tästä on kyse: "Niitä on tuhansia"Kotikissat pääsivät katselemaan luonnonkaloja Kotkassa: "Oli oikeasti aivan valtavan hienoa seurata, miten kissat reagoivat"Kyitä on nyt runsaasti ja ne etsivät ahnaasti saalista – kyyharrastaja Urpo Koponen: "Makailen itse usein ihan käärmekasoissa, joissa niitä vilistää nenän vieressä"New Yorkin Keskuspuistossa villitsee mysteerisorsa, jolla on newyorkilaisen ego - "Se tanssittaa pyrstöään ja ihmiset ovat liekeissä"
Luonto ja eläimetKalat ja vesieläimetKesäSaimaaSuosittelemmeKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • Eilen19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • Eilen06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui

  • pe22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • pe06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • to05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut