Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirjeenvaihtajan kirja-arvio: Uudesta Trump-kohukirjasta tulee likainen olo, jonka jälkeen on pakko päästä suihkuun

MTV Uutiset
Julkaistu 07.01.2018 08:25
Toimittajan kuva
Mari Karppinen

mari.karppinen@mtv.fi

Toimittaja-kirjailija Michael Wolff kuvailee itseään kärpäseksi Valkoisen talon katossa uudessa kohukirjassaan Fire and Fury - Inside the Trump White House. Wolffin mukaan Trumpin hallinto on niin epävakaisen sekava, että hän sai nuuskia rauhassa.

Wolff tuntuukin päässeen paikoin ytimeen, kun hän kuvailee yksityiskohtaisesti keskusteluja presidentti Trumpin ja lähipiirin välillä. Wolff antaa Trumpista suurvallan johtajana lohduttoman kuvan. Pääosin kirjailija vahvistaa jo olemassa olevia epäilyjä kuten: Trump erotti James Comeyn, koska yritti suojella perheensä liiketoimia Venäjä-tutkinnalta.

Wolffin mukaan Trump ärhentelee Valkoisessa talossa kuin eksyksissä oleva lapsi, joka tarvitsee jatkuvaa kehumista. Lapsen leikkejä (tässä tapauksessa golf-pelejä) varjostavat kuitenkin kriittinen lehdistö, epäpätevä henkilöstö, hemmotellut lapset ja mahdolliset rikokset.

Wolff osaa kirjoittaa mehevästi, mutta todellisuudessa kirjassa ei ole uutta pureskeltavaa kuin Steve Bannonin esittämät syytökset Trumpin perheenjäseniä vastaan. Trumpin mielenterveyttä on kyseenalaistettu ennenkin. On myös useita teorioita, kuinka Trump pyrki presidentiksi vain dollareiden ja julkisuuden tähden.

Osa Wolffin saamasta kritiikistä johtuu varmasti muiden toimittajien kateudesta, mutta kirjan suurin ongelma on, ettei Wolff ole tarpeeksi läpinäkyvä. Hän ei kerro tarkemmin, mitkä tapahtumat hän on itse todistanut ja mitkä mahdollisesti kuullut. Esimerkiksi Wolffin mukaan Ivanka Trumpin suunnitelma on olla ensimmäinen naispresidentti. Wolff kirjoittaa, kuinka kauhistunut Bannon oli, kun Ivankan ja Jared Kushnerin suunnitelma raportoitiin hänelle. “He eivät sanoneet niin? Lopeta. Älä viitsi. Oikeasti! He eivät oikeasti sanoneet niin? Älä sano. Herranen aika”, Wolff kirjoittaa Bannonin sanoneen.

Wolff ei kuitenkaan avaa, kuka tiedon Bannonille raportoi. Oliko hän itse mahdollisesti juorun levittäjä.

Kirjan purevuutta syö myös huolimattomuus. Wolff muun muassa kirjoittaa nähneensä samoissa aamiaispöydissä Ivanka Trumpin ja Washington Postin toimittajan Mark Bermanin. Todellisuudessa samassa tilassa aamiaisella oli lobbari Mike Berman, ei Mark, vahvistaa WP:n toimittaja itse Twitterissä.

Kirjassa korostuu Valkoisen talon toiminnan likaisuus ja Bannonin ääni kuuluu alusta loppuun saakka. Wolff ehkä ajattelee, että hän osasi pelata Bannonia, mutta todellisuudessa Bannon saattoi käyttää hyväkseen Wolffia. Wolffille antamillaan kommenteilla Bannon haluaa ottaa selvästi etäisyyttä Trump-perheestä ja Venäjä-tutkinnasta.

BBC:n haastattelussa Wolff sanoo itse uskovansa, että Trump joutuu vielä eroamaan hänen kirjansa paljastuksien vuoksi. Itse uskon, että tämä on vain yksi skandaali Trumpin kaoottisessa maailmassa,  ellei Bannonilla ole vielä jotain hihassaan. Bannon auttoi Trumpin Valkoiseen taloon, Bannon voinee myös tiputtaa hänet sieltä.

Lisää aiheesta:

Uutuuskirja Trumpista valaisee, miksi presidentti tuntuu pitävän autoritäärisistä johtajista: "Mitä kovempia ja ilkeämpiä he ovat, sitä paremmin tulen toimeen heidän kanssaan"Veteraanitoimittajan Trumpia käsittelevä kirja julkaistaan tänään: Aiemmin julkaisematonta kirjeenvaihtoa sisältävä teos paljastaa, ettei kukaan uskalla uhmata presidenttiäTrump kiistää pian ilmestyvän kohukirjan väitteet kaaosmaisesta sättimisen ja piilottelun täyttämästä Valkoisesta talosta – "Jälleen yksi huono kirja"Kirja-arvio: Valkoisessa talossa taitaa olla moni asia täysin sekaisinKirjeenvaihtajan kommentti: Yhdestä asiasta Trump ja Bannon ovat samaa mieltä – Trumpin perhe on pulassaKirjeenvaihtajan kommentti: Comey voi kaataa Trumpin ja Putin tarjoutuu apuun – katsotte elämänne tositv:tä
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 18:51
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Neuvottelut rauhasta jatkuvat, seuraavista askelista USA:n kanssa sovittu

  • 11:25
    Nato

    USA: Euroopan otettava vastuu Nato-puolustuksesta vuoteen 2027 mennessä

  • Eilen19:31
    Jalkapallon MM 2026

    Kommentti: Trump sai viimein rauhanpystinsä – Fifa-pomo palkitsi kaverinsa, joka ei pelin yhteishengestä piittaa

  • Eilen18:42
    Ukrainan sota

    Lähde: Ukraina ja USA neuvottelevat tänään sodan lopettamisesta

  • Eilen16:08
    Donald Trump

    Trump kritisoi kovasanaisesti Eurooppaa: "Nykyisellä tahdilla manner on pian tunnistamaton"