Suomalaisesta verkkokaupasta piti tulla jättimäisten verkkokauppojen, kuten Amazonin ja eBayn kampittaja, Fruugoksi nimetty innovaatio piti mullistaa koko verkko-ostamisen ajatus. Sen sijaan Fruugo aiheutti sijoittajilleen miljoonien eurojen tappiot.
Fruugon konkurssissa vuonna 2012 rahojaan menettivät startupiin sijoittaneet F-Securen perustaja Risto Siilasmaa, Nokian entinen pääjohtaja Jorma Ollilla, FIM:illä rikastunut Seppo Sairanen ja valtion omistama Finnvera. Ensi viikon perjantaina julkaistava Kukaan ei puhu Fruugosta - Tarinoita startup-Suomesta -kirja valottaa epäonnistuneen kasvuyrityksen tarinaa.
Kirjailija Ville Kormilaisen arvion mukaan pelkästään Siilasmaa menetti Fruugon konkurssissa yli viisi miljoonaa euroa. Aikaisemmin julkisuudessa on arvioitu, että Fruugon konkurssin myötä menetettiin noin 40 miljoonaa euroa.
– Se voi olla hyvin lähellä sitä. Todellista faktaa siitä, kuinka paljon rahaa lopulta paloi, ei ole. Olen nähnyt joitakin lukuja, joitakin summia, mitä sijoituskierroksilla on Fruugoon investoitu ja siitä olen päässyt lukuun, että Siilasmaan oma sijoituspotti Fruugoon olisi ollut noin viisi miljoonaa euroa.
– Jorma Ollilla on sijoittanut Fruugoon yhdellä sijoituskierroksella 2,3 miljoonaa euroa sijoitusyhtiönsä Kestrellin kautta. Seppo Sairasen panostus Fruugoon on tiettävästi ollut A-kierroksella 1,7 miljoonaa euroa, kertoo Kormilainen.
Finnveran lainamäärät pimennossa
Rahoitusta Fruugoon myönsi myös kokonaan valtion omistama Finnvera. Kirjassa paljastetaan, että erityisrahoitusyhtiö olisi aluksi vastustellut lainan myöntämistä, mutta rahahanat aukesivat puhelinsoitolla.
– Siitä ei ole mitään faktaa olemassa, mutta voidaan esittää olettamuksia, että onkohan tämä kabinetissa sovittu laina vai ei. Useammasta lähteestä on tullut tieto, että Finnveran pääjohtajalle tuli puhelinsoitto, jonka jälkeen pääomalaina myönnettiin.

