Mape Morottaja: Missä on puolet minusta – Tuntematonta dna:ta etsimässä (Like 2024)
Suomessa kymmenet tuhannet ihmiset ovat innostuneet tekemään dna-testejä ja selvittämään sukujuuriaan ja taustojaan.
Tämä selviää käsikirjoittaja-ohjaaja Mape Morottajan kirjasta “MIssä on puolet minusta”.
Kirjassa on yhteensä 11 tapauskertomusta, joissa dna-testin tehneet ihmiset etsivät sukulaisiaan.
Kertomukset ovat samanaikaisesti sukutarinoita mutta myös eräänlaisia salapoliisikertomuksia. Päähenkilöitä on monia: tietoja pimittäneitä äitejä, dna-testissä löytyneitä isiä ja hämmentyneitä lapsia.
Testit todella muuttavat monen ihmisen käsitystä maailmasta, sillä ne kertovat lähes täydellisellä varmuudella tuntemattomuuteen jääneistä sukulaisista.
Isättömiä lapsia syntyy joka vuosi
Suomessakin on arviolta satatuhatta ihmisiä, jotka eivät tiedä isäänsä ja sitä myötä sisarus- tai serkkupuoliaan.
Vuosittain kaksi prosenttia lapsista syntyy edelleen siten, että heidän isästään ei ole tietoa. On myös paljon miehiä, jotka eivät edes tiedä olevansa isiä. Ja on myös äitejä, jotka eivät tiedä tai muista, kuka lapsen isä on.
Lapsen isättömyyden taustalla ovat usein nuoruuden yhden illan jutut, raiskaus tai vahinkoraskaudet, joissa isä saatetaan tietää, mutta siitä ei kerrota eteenpäin. Lapsia on tehty myös lahjoitetuilla sukusoluilla, jolloin sukusolujen lahjoittaja eli biologinen “isä” on voinut jäädä pimentoon.
Monia syitä testin tekemiseen
Ihmisillä on monenlaisia syitä tehdä dna-testi. Toiset tekevät sen lähinnä uteliaisuuttaan tietääkseen, kuinka paljon heissä on suomalaista tai ulkomaalaista verta.

