Juho Ovaska: Käänne. Suomen irtiotto Kremlistä Eurooppaan (Docendo 2023). 412 s.
Paluu 1980-luvulle. Neonvärivaatteet, kotivideot, mikroaaltouunit. Ikkunoiden aukeaminen Eurooppaan. Kekkosen valtakauden päättyminen. YYA-sopimuksen uusiminen.
Populaarikulttuurissa kasari oli kirjamellisestikin värikästä. Ulkopolitiikassa eli suhteessa Neuvostoliittoon/Venäjään vauhti oli kovaa, mutta vasta kun mullistukset Euroopassa Suomea siihen työnsivät.
Neuvosto-Kreml oli opettanut Suomen varovaiseksi raskaalla kädellä. Niin raskaalla, että varovaisuus kesti viime vuoteen asti. Tässäkin työntö, tällä kertaa brutaalin räjähtävä, tuli ulkopuolelta.
Kuusikymmentäluvun puolivälissä syntyneelle VT Juho Ovaskan Käänne-teos palauttaa mieliin ajan poliittista ilmapiiriä ja olemusta. Kuinka helpottavaa oli, kun presidentti ei ollut enää yhtä kuin kaunainen, kaikkitietävä, itsensä korvaamattomaksi nostanut Urho Kekkonen, erityisesti jos varttui antikekkoslaisessa perheessä.
Mutta ei vuosikymmen mitään pikakiitoa ’Eurooppaan’ ollut. Virallisen Suomen piti todistella monin tavoin, että kyllä me länttä olemme, vaikka luottamukselliset suhteet Neuvostoliittoon olivat ulkopolitiikan sementoidut a& o.
Suomi viimeiseen asti vielä vilkuili Moskovaan reaktioineen, vaikka punatähti Kremlin yllä jo pimentynyt (fyysisesti koristeet siellä muuten yhä kököttävät, imperiumin symboleina).

