Irene Zidan: Isäni appelsiininkukkien maasta (WSOY 2024).
Viestintäsuunnittelija ja toimittaja Irene Zidanin ensimmäinen romaani kertoo suomalaisen äidin ja palestiinalaisen isän Suomessa syntyneestä lapsesta ja tämän elämästä hyvin todentuntuisesti ja koskettavasti.
Oletettavasti kirja on hyvin omaelämäkerrallinen, minkä takia romaania lukee kuin tarinaa todellisista tapahtumista.
Kirja alkaa, kun päähenkilö Amiran puhelimen näytölle ilmaantuu aamulla uutinen, jossa kerrotaan aseistautuneiden miesten tunkeutuneen rajan yli. Kyse on Hamasin vuonna 2023 tekemästä hyökkäyksestä Kaistaleelta eli Gazasta Israeliin eli Valtioon, kuten kirjassa usein toistetaan.
Kamalista tapahtumista puhelimestaan lukeva päähenkilö herättelee samalla Suomessa lapsia aamiaiselle ja hoitaa aamupuuhia yhdessä miehensä kanssa.
Isä on Palestiinasta
Välillä kirjassa muistellaan Amiran lapsuutta, välillä ollaan nykyhetkessä. Amira muistelee, kuinka rakastava palestiinalainen isä hoitaa lapsia, tekee ruokaa ja katsoo taivaskanavilta tapahtumia Palestiinassa.
Lapsi eli Amira ei opi arabiaa, vaikka käykin veljensä kanssa hetken arabian oppitunneilla.
Isä puolestaan oppii suomea, mutta lapsi havainnoi, että isä ei koskaan pysty ilmaisemaan itseään yhtä hyvin kuin paikalliset. Monet pyynnöt kuulostavat käskyiltä. Isä osasi sanat mutta ei vivahteita, päähenkilö kertoo.


