Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirja: Armi Aavikosta tehtiin mediassa alkoholisti jo aikaa ennen ongelmaa – yksi lehtijuttu aloitti negatiivisuuden kierteen

Armi Aavikko menehtyi 19 vuotta sitten.
Armi Aavikko menehtyi 19 vuotta sitten. Copyright: Lehtikuva
Julkaistu 19.09.2021 10:03
Toimittajan kuva

Jasmin Vainio

jasmin.vainio@mtv.fi

Armi Aavikosta muistetaan hänen surullinen loppunsa ja kamppailu alkoholin kanssa. Vuonna 2005 ilmestyneen elämäkertakirjan mukaan ongelma nostettiin jo framille ennen kuin se oli edes ongelma. 

Edesmennyt iskelmälaulaja Armi Aavikon vuonna 2005 julkaistusta elämäkertakirjasta (Minerva kustannus) on tehty uudelleenpainos. Kirjan on kirjoittanut Petri Tuunainen. Kirjaan on haastateltu Aavikon läheisiä, kuten hänen äitiään Anja Aavikkoa sekä siskoaan Marja-Liisa Kaurasta.

Tärkeät periaatteet

Kirjassa käydään vuonna 1977 Miss Suomeksi kruunatun koko elämänkaari läpi.

Julkisuudessa on toistuvasti nostettu esille Aavikon suhde alkoholiin, jonka kanssa hän joutui kamppailemaan loppuelämänsä vaiheet. 

Aavikko aloitti showbisneksessä varsin nuorella iällä, vain 18-vuotiaana, kun hänet kruunattiin Miss Suomeksi ja samassa hötäkässä hän aloitti keikkailun laulaja Dannyn kanssa.

Vuosikymmenten ajan hän keikkaili ympäri Suomea sekä esiintyi laivoilla. Kirjassa kerrotaan, kuinka Aavikolla oli tärkeää pitää showbisneksen ohessa itsestään huolta, eikä sortua huonoille teille.

Varoittavien esimerkkien vuoksi hän eli hyvin terveellisesti ja oli päättänyt, ettei viihdemaailma sortaisi hänen omaa elämänkatsomustaan. Keikoillakin Aavikko piti elämänsä järjestyksessä, eikä antanut houkutuksille tilaa.

Keikkamatkoillaan Aavikko kävi lenkkeilemässä ja uimassa. Pitkät ajomatkat hän käytti usein lukemiseen ja käsitöihin.

– Ei hän absolutisti ollut, mutta “kohtuus kaikessa” oli hänen mottonsa alkoholin käytön suhteen. Keikkamatkoilla Armi pyrki käyttämään vapaa-aikansa mahdollisimman järkevästi, kirjassa kirjoitetaan.

Käänteentekevä lööppi 

Aavikon elämässä tapahtui kuitenkin surullinen täyskäännös, kun hänen läheinen siskonsa Arja Aavikko menehtyi oman käden kautta 14. joulukuuta vuonna 1992.  Kuolema koski Armia syvästi ja hänestä tuntui kuin osa hänestä olisi kuollut.

Aavikko sai apua suruunsa psykiatrilta, joka määräsi myös rauhoittavia lääkkeitä.

Aavikko puhui rehellisesti medialle tuskastaan, sillä hän halusi tarinallaan auttaa myös muita.

Vuosi kuoleman jälkeen ilmestyi lööppi, joka sai Aavikon kauhun valtaan. Seura-lehti oli tehnyt hänestä haastattelun, jossa Aavikko oli kertonut avoimesti surutyöstään. Hän kertoi toimittajalle, että oli hakenut tuskaansa lievitystä eri keinoin. Hän mainitsi siinä sivussa myös alkoholin, joka sai lopulta eniten painoarvoa lehtiartikkelissa.

Lopulta Seuran kannessa koreili Aavikon kuva ja sen päällä luki ”Armin syöksykierre”.

– Armilla oli ollut aina selkeä mielipide siitä, että alkoholin kanssa ei ollut leikkimistä, vaan kohtuus kaikessa. Jos kerran mokaat, se muistettaisiin vuosienkin päästä. Nyt oli tapahtunut juuri se, mitä Armi oli sydänjuuriaan myöten pelännyt: positiivinen julkisuus oli kääntymässä negatiiviseksi, kirjassa kerrotaan. 

Lehtijutut kävivät toteen

Lehtiartikkelin myötä Aavikosta alkoi liikkua erinäisiä huhuja. Osa ihmisistä saapui katsomaan keikkoja ainoastaan siitä syystä, josko artisti olisi humalassa.

Aavikko oli kuitenkin aikaansa edellä ja ei voinut ymmärtää, miksi mielenterveys- ja alkoholiongelma on Suomessa tabu. Avoimuutensa myötä hän sai paljon kirjeitä ihmisiltä, jotka kertoivat oman surullisen tarinansa.

– Armi ei katunut avoimuuttaan ja rehellisyyttään, vaikka hänestä tehtiinkin lehdistössä psyykkisistä vaivoista kärsivä kaunotar sekä alkoholisti. Armin alkoholiongelmaa puitiin julkisesti, vaikka sitä ei ollut vielä edes olemassa. Armi alkoi pikkuhiljaa ymmärtää julkisuuden toista puolta ja viihdealan raadollisuutta. Samalla hän tajusi, kuinka vaikea siitä oli enää irtautua. Se tyttö, joka oli halunnut uskoa kaikista ihmisistä pelkästään hyvää, sai nyt tulla huomaamaan ihmisten pahuuden.

Aavikko yritti hakea vuosien aikana apua, puhui masennuksestaan avoimesti, mutta mikään ei tuntunut tepsivän. Vuonna 1994 keväällä hän tuli siihen pisteeseen, että ei löytänyt enää muuta vaihtoehtoa kuin alkoholin.

– Armi alkoi käyttää alkoholia vaimentaakseen esiintymisten jälkeisen kohinan. Hän ei olisi halunnut juoda, mutta hän ei yksinkertaisesti enää jaksanut henkisen paineen alla. Syvä humala oli pakopaikka, jonne pystyi edes hetkeksi pakenemaan todellisuutta, kirjassa kirjoitetaan.

Laulaja joutui kamppailemaan lopulta alkoholin kanssa elämänsä viimemetreille saakka. Aavikko kuoli vain 43-vuotiaana 2. päivä tammikuuta vuonna 2002 keuhkokuumeeseen kotonaan Espoon Haukilahdessa.

Lisää aiheesta:

Kirja: Aki Sirkesalon kuolema pysäytti Sami Saaren elämän – turvautui alkoholiin ja lääkkeisiin: "Masennuslääke on hirvittävä monsteri"Läheiset kertovat kirjassa: Tällainen oli Armi Aavikon viimeinen ilta Firman tililtä alkoi kadota rahaa ja päälle läjähtivät jättivelat – näin Lotta pääsi ylös itsetuhon partaalle vieneestä romahduksestaKirja: Smack-yhtyeen nuori laulaja vaikeni siitä, että teki vähitellen kuolemaa – traaginen kohtalo järkytti saapuessaan: "Siitä ei ollut pienintäkään merkkiä"Kirja: Laulaja Kikan pikkusisko harvinaisessa haastattelussa – viimeinen puhelu kuolemaa edeltävänä iltana herätti huolen: "Kuulin hänen äänestään, että kaikki ei ole hyvin"Toimittaja Raija Pelli lupasi kertoa laulajalegenda Kikan rehellisen tarinan – esittelee herkän ja kolhitun ihmisen temperamenttisen taiteilijan takaa: "Hän koki olevansa ansassa"
MusiikkiElämäkerratSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • 11:41
    Festivaalit

    Lewis Capaldi, Black Eyed Peas, Flo Rida ja Macklemore saapuvat Helsinkiin ensi kesänä

  • Eilen18:38
    Eppu Normaali

    Martti Syrjä paljastaa Eppu Normaalin pitkän uran salaisuuden: "Hullua"

  • 2.11.10:02
    Asian ytimessä.doc

    Teksti-TV 666:n jäsenet tunnistetaan Tukholman kaduilla – "Suomi-musiikille on Ruotsissa tilaa ja tilausta"

  • 2.11.07:30
    Asian ytimessä.doc

    Visa Högmander toteutti unelman, jonka ei pitänyt olla mahdollinen: "Olo oli kuin pikkupojalla"

  • 1.11.16:36
    Bam Margera

    Bam Margera kertoo MTV:lle hulluimman Suomi-muistonsa: "Ei välitä mistään"