MTV Uutiset haastatteli kolmen hallituspuolueen eduskuntaryhmien puheenjohtajaa tulikuumasta liikkumisrajoitusaiheesta. Sdp:n Antti Lindtman, Vasemmistoliiton Paavo Arhinmäki ja Rkp:n Anders Adlercreutz pitävät tilannetta hankalana, mutta eilistä THL:n viestiä pidetään vahvana.
Liikkumisrajoituksiin kriittisesti suhtautunut Vasemmistoliitto ei ole vielä päättänyt, miten se uusiin rajoitustoimiin suhtautuu.
– En ala arvioimaan vielä, miten käy. Odotetaan, että saamme uudet pohjat lakipykälistä. Sitten katsotaan, mihin tulokseen tullaan, Arhinmäki kertoo.
Liikkumisrajoituksia on kavahdettu, koska ne puuttuvat ihmisten perusoikeuksiin.
– Täyttyykö välttämättömyysperiaate ja mitä pykälät sisältävät. Tässä arvioidaan kahta asiaa yhtä aikaa. Onko muita keinoja, joilla saavutetaan tavoitteet ilman perusoikeuksiin puuttumista, Arhinmäki pohti.
THL ilmaisi voimakkaasti kantansa
Hallituksen valmistelua on hankaloittanut se, että terveydenhoidon asiantuntijat eivät ole olleet yksimielisiä liikkumisrajoitusten tarpeellisuudesta.
Tilanne kuitenkin muuttui jonkin verran eilen, kun THL ja sosiaali- ja terveysministeriö antoivat hallitukselle arvionsa.
– Aikaisemmin oli asiantuntijoiden hajontaa, mutta eilen oli varsin yhteneväiset näkemykset. THL ilmaisi voimakkaasti kantansa. Sulkutila on tosin päällä ja sen vaikutuksia ei tarkasti tiedetä. Tilannetta on syytä seurata.
– Mikä näiden nyt tehtyjen toimien vaikutus on. Rajoitusten kohdalla on mietittävä myös sitä, johtavatko ne ei toivottuihin sivuvaikutuksiin, Adlercreutz sanoo.

