Kimi Räikkösen osakilpailu Monacossa vuonna 2006 päättyi liekkimereen, kun hänen McLareninsa petti kesken kilpailun turva-auton takana. Toisena kisassa olleen Räikkösen tempaus keskeytyksen jälkeen on jäänyt kuolemattomasti F1-fanien mieliin.
Sen sijaan, että Räikkönen olisi suunnannut takaisin varikolle, suomalainen käveli suoraan jahdilleen, joka oli parkkeerattuna aivan katuradan eteen paraatipaikalle. Kamerat kuvasivat, kuinka Jäämies asteli ajohaalareissaan lankkua pitkin kylmän rauhallisesti veneeseen – kypärä yhä päässään.

Kun tänä viikonloppuna pitäisi alkuperäisen kausikalenterin ajaa Monacon osakilpailu, F1-sarja päätti formulafanien mieliksi kaivaa esiin videopätkän ikonisesta tapahtumasta. Video julkaistiin sarjan virallisella Twitter-tilillä.
– Siellä Kimi Räikkönen on, hän ei ole edes mennyt takaisin varikolle. Hän on ottanut paitansa pois ja on veneessään, jolla on mahtava nimi ”One more toy”. Hän on siellä Suomesta tulleiden hyvien ystäviensä kanssa, jotka ovat kuluttaneet painonsa verran samppanjaa ja olutta, lähetystä selostanut James Allen raportoi.

