Kimi Räikkösen edustaman Alfa Romeo -tallin sisällä kuohuu suomalaisveteraanin F1-uran loppusuoralla, kun ensi kauden kuskipaikalta syrjäytetty Antonio Giovinazzi ja tiimipomo Frederic Vasseur ovat vaihtaneet iskuja mediassa.
Giovinazzi sai alkuviikolla ikäviä uutisia, kun Alfa Romeo tiedotti tehneensä sopimuksen ensi kaudesta italialaiskuskin sijaan kiinalaisen Guanyu Zhoun kanssa. Tämän jälkeen Giovinazzi kommentoi, että "raha sanelee säännöt" F1-sarjassa viitaten Zhoun tallille tuomaan sponsoripottiin.
LUE MYÖS: Kimi Räikkönen otti kantaa F1-tallikaverinsa lähtöpasseihin – Jäämieheltä yksi iso toive
Giovinazzin kommentit tavoittivat Vasseurin, joka arvosteli kuljettajaansa suorasanaisesti asenneongelmasta ja ammattimaisuuden puutteesta.
Asia ei jäänyt tähän, sillä Giovinazzi jatkoi kiistan käsittelyä julkisesti torstaina.
– Mielestäni asenteeni on ollut aina ammattimainen. En ole vielä keskustellut hänen (Vasseurin) kanssaan, mutta en mielestäni voi syyttää itseäni mistään, yhden MM-pisteen kauden aikana kerännyt Giovinazzi kommentoi.
– Ei ole todellakaan helppoa jättää hyvästejä, mutta olen tyytyväinen omista suorituksistani. Olen parantanut koko ajan näiden kolmen vuoden aikana.

